Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am avut un dosar penal pentru accident de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am avut un dosar penal pentru accident de masina soldat ...

Buna ziua, am avut un dosar penal pentru accident de masina soldat cu vatamare corporala, cand am prelungit astazi dovada a trebuit sa astept mai mult si am semnat mai multe hârti, am fost la politie sa mi prelungeasca dovada, si am intrebat in ce stadiu e dosarul, mi s a spus ca e clasat de 6 zile si nu o sa mi fie suspendat permisul pentru ca n am incalacat nicio regula, cand ar trebui sa primesc acel plic de la procuror cu care ma pot duce dupa el?
Polițistul trimite dosarul la procuror/parchet, cu propunerea de clasare. Procurorul verifică și dacă este OK, îl clasează și o să transmită ordonanța de clasare părților, cu termen de 15 zile de contestație. Procedura poate dura 1-2-3 luni, depinde de cât de aglomerat este procurorul. După ce clasarea este definitivă, puteți să vă ridicați carnetul.
Laszlo Bicsak, Alte profesii
Politia m-a instiintat ca dosarul a fost clasat, iar cand am depus cererea la procuror acesta a venit cu un dosar in mana dupa care am semnat si mi am scris numele pe mai multe harti