Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, ce articol din codul familiei stipulează ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, ce articol din codul familiei stipulează obligativitatea ...

Bună ziua, ce articol din codul familiei stipulează obligativitatea întreținerii copiilor de către parinti și a părinților de către copii atunci când sunt în nevoie?
Sunt persoana singura în vârstă peste 60 ani cu probleme de sănătate și nu pot face situației, autismul este o boala psihica și este greu de gestionat dacă nu ai ajutor, am avut un asistent personal care si-a dat demisia și cu greu mai găsești altul.
Deci înțeleg că și tata copilului este deja în vârstă, pensionar, probabil pensia mică, și e posibil să nu-și permită să ajute financiar copilul cu autism.

Interesați-vă, poate găsiți un centru caritabil de îngrijire a persoanelor cu dizabilități, cum ar fi autismul.
Biserica Ortodoxă Română are în țară diverse centre de îngrijiri paleative.
Tatăl lucrează la TVR 1, are 3 apartamente în Iași și 2 mașini dar a uitat de copil de la vârsta de 2 ani. De obligația de întreținere a părinților a copiilor adulti în nevoie ați auzit? Art.516 cod civil și 524?

Dapix a scris:

Deci înțeleg că și tata copilului este deja în vârstă, pensionar, probabil pensia mică, și e posibil să nu-și permită să ajute financiar copilul cu autism.

Interesați-vă, poate găsiți un centru caritabil de îngrijire a persoanelor cu dizabilități, cum ar fi autismul.
Biserica Ortodoxă Română are în țară diverse centre de îngrijiri paleative.

Puteți apela la instanța de judecată, pentru obligarea la pensie de întreținere, că altă cale nu aveți.
Rămâne de văzut dacă instanța de judecată o să vă admita acțiunea.
Sigur ca am apelat la instanta aștept verdictul, sper ca se va judeca corect și va da dreptate copilului grav bolnav și nu tatălui care si-a abandonat copilul grav bolnav, nici măcar nu a cerut program de vizitare.

Dapix a scris:

Puteți apela la instanța de judecată, pentru obligarea la pensie de întreținere, că altă cale nu aveți.
Rămâne de văzut dacă instanța de judecată o să vă admita acțiunea.