Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O propietate, 5 mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O propietate, 5 mostenitori

Buna ziua,
O propietate, mai multi propietari,
Cum sa incep...Bunicu' dupa cum il stim(tatal bunicului meu) a avut o propietate, dupa decesul acestuia acum multi ani s-a facut un titlu de propietate( nici eu nu stiu povestea exacta) pe care apar 5 mostenitorii(copii stra-bunicului), intre timp decedati toti, Intre timp actele s-au pierdut iar propietatea a ramas in grija tatalui meu, ce se foloseste de ea de vreo 40 de ani. Tata nu are niciun act pe propietate in afara de cadastru(ce a fost facut din oficiu de primarie) si actul de propietate cu 5 mostenitori, Care ar fi procedura pentru a ramane el singurul propietar in acte? Tin sa precizez ca in momentul asta singurii in viata mai sunt 3 nepotii ai unui decedat(care probabil nu stiu de propietate, tata cel putin nici nu ii cunoaste personal) si noi.E o harababura totala prin acte si as vrea sa rezolv, mai ales ca impozitul nu mai este platit de vreo 10 ani, Tatal meu este singurul ce se ocupa de gospodarie si tot ce este nevoie,

Multumesc anticipat
Ionel03, utilizator
Cred ca trebuie analizate exact actele pe care le aveți, dacă mergeți cu ele la un avocat ar trebui sa înțeleagă despre ce este vorba. Soluții legale sunt, indiferent de situație - poate fi vorba de moștenire, de uzucapiune, după caz.