Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am încheiat o promisiune de vânzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am încheiat o promisiune de vânzare pentru un teren ...

Bună ziua! Am încheiat o promisiune de vânzare pentru un teren în anul 2014 în calitate de mandatar al vânzătorului, având procură specială de vânzare din anul 2010. Termenul de finalizare a contractului era 22.10.2018. În data de 12.10 promitentul cumpărător îşi achită restul de platăîntr+un cont indicat de mine şi când ne-am deplasat la notar pt încheierea contractului autentic am constatat că în ianuarie 2018 proprietarul a revocat procura la notar fără să mă notifice, deşi în declaratia de revocare s-a angajat să-mi comunice revocarea prin scrisoare recomandată sau executor judecătoresc. L-am contactat ca să se prezinte la notar dar ne-a tot amânat.În noiembrie 2018 promitentul cumpărător a înscris promisiunea de vânzare în Cartea funciară , iar în decembrie l-a notificat pe mandant (proprietar ) să se prezinte la notar pentru a încheia contractul de vânzare autentic. În termenul de 6 luni promitentul cumpărător a solicitat instanţei pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de contract. Instanţa a constatat că ,, instanța constată că, încă din cuprinsul întâmpinării și al cererii reconvenționale
depuse de pârâții în dosarul nr. ..........aceștia au invocat faptul că nu au avut cunoștință de încheierea antecontractului de vânzare-cumpărare de către mandatarul ................ în numele acestora, invocând așadar inopozabilitatea antecontractului.
Potrivit art. 278 alin. 1 din Codul de procedură civilă, „(1) Data înscrisurilor sub semnătură privată este opozabilă altor persoane decât celor care le-au întocmit, numai din ziua în care a devenit certă, prin una dintre modalitățile prevăzute de lege, respectiv: 1. din ziua în care au fost prezentate spre a se conferi dată certă de către notarul public, executorul
judecătoresc sau alt funcționar competent în această privință; 2. din ziua când au fost înfățișate la o autoritate sau instituție publică, făcându-se despre aceasta mențiune pe înscrisuri; 3. din ziua când au fost înregistrate într-un registru sau alt document public; 4.din ziua morții ori din ziua când a survenit neputința fizică de a scrie a celui care l-a întocmit
sau a unuia dintre cei care l-au subscris, după caz; 5. din ziua în care cuprinsul lor este reprodus, chiar și pe scurt, în înscrisuri autentice întocmite în condițiile art. 269, precum încheieri, procese-verbale pentru punerea de sigilii sau pentru facere de inventar; 6. din ziua în care s-a petrecut un alt fapt de aceeași natură care dovedește în chip neîndoielnic
anterioritatea înscrisului.”
Instanța constată că în antecontractul de vânzare-cumpărare depus la , încheiat sub semnătură privată, se menționează ca dată a încheierii lui 22.02.2014, dar, instanța reține că acest contract a primit dată certă, conform art. 278 alin. 1 pct. 3 Cod procedură civilă, doar cu ocazia notării sale în cărțile funciare nr............., adică, la data de 26.11.2018.
Însă, prin declarația autentificată sub nr. 40/15.01.2018 de notarul public , pârâții au revocat mandatul dat lui .................. prin procura specială autentificată sub nr. 168/15.02.2010 de notarul public
, procură în temeiul căreia mandatarul a încheiat antecontractul de vânzare-cumpărare cu reclamantul .
Or, potrivit art. 2033 alin. 1 și alin. 2 Cod civil, „(1) Dacă procura a fost dată în formă autentică notarială, în vederea informării terților, notarul public căruia i se solicită să autentifice revocarea unei asemenea procuri este obligat să transmită, de îndată, revocarea către Registrul național notarial, ținut în format electronic, potrivit legii. (2) Notarul public
care autentifică actul pentru încheierea căruia a fost dată procura are obligația să verifice la Registrul național notarial dacă acea procură a fost revocată.”
În aceste condiții, se constată că revocarea mandatului, fiind efectuată prin înscris autentic, este opozabilă erga omnes, atât mandantului, cât și terților, cu atât mai mult cu cât, în cuprinsul lui, pârâții au consimțit ca această declarație de revocare să fie comunicată la Registrul Național de Evidență a Revocării Procurilor. Or, dacă părțile antecontractului de
vânzare-cumpărare s-ar fi prezentat la notar pentru încheierea acestui antecontract după data de 15.01.2018, s-ar fi descoperit faptul că procura mandatarului era deja revocată. De asemenea, dacă ar fi încercat să încheie direct un contract de vânzare-cumpărare, care trebuia încheiat doar în formă autentică, li s-ar fi opus nu doar interdicția de înstrăinare, dar și lipsa mandatului intimatului .....................
De altfel, potrivit art. 2036 din Codul civil, „Tot ceea ce mandatarul a făcut, în numele mandantului, înainte de a cunoaște sau de a fi putut cunoaște cauza de încetare a mandatului este socotit ca valabil făcut în executarea acestuia.” Or, mandatarul ar fi putut cunoaște revocarea mandatului său printr-o simplă verificare a Registrul Național de Evidență
a Revocării Procurilor, același drept avându-l și promitenții-cumpărători.
Așadar, în condițiile în care cei ce vor să opună mandantului încheierea promisiunii de vânzare-cumpărare trebuie să dovedească data certă anterioară datei certe la care s-a autentificat revocarea mandatului, și cum, în cauză, nu s-a făcut o astfel de dovadă, Tribunalul reține că antecontractul de vânzare-cumpărare nu este opozabil pârâților."
Consider că este greşit interpretată legea pentru că mandantii nu sunt terti ci părţi în act, şi promisiunea le este opozabilă. Promisiunea a fost semnată de mandatar pentru mandanti şi în numele lor.
matrix73, utilizator
Cumpărătorii sunt terți fata de contractul de mandat (procura) încheiată între dvs și vânzător - la asta se refera hotărârea. Dacă soluția nu e definitiva, puteți face apel pentru reanalizarea situației.