Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Am o cățelușa de 7 ani și este de rasa pincher ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Am o cățelușa de 7 ani și este de rasa pincher pitic sunt ...

Am o cățelușa de 7 ani și este de rasa pincher pitic sunt obligată de Poliția animalelor deoarece am fost reclamată de o nepoată care sta cu mine că avem curte comuna și sterilizez și săi fac vaccinul antirabic daca nu după 30 de zile voi primi amenda de 1000 lei vaccinul antirabic și 5000 pentru dacă nu o sterilizez.Vreau să știu este obligatoriu să o sterilizez daca nu vreau ,ea nu a făcut niciodată data la monta că nu a vrut?
In mod normal catelusa fiind de rasa nu sunteti obligata sa o sterilizati.Dar,daca cei de la politia animalelor v-au spus sa o sterilizati,mai bine ati face-o ca sa scapati de neplaceri.Pentru catelusa ar fi mai bine sterilizata,avand in vedere ca nu a avut activitate sexuala in 7 ani,chiar daca a simtit nevoia.Scapa si ea de neplaceri
Gasiti aici detalii
www.avocatnet.ro/articol_616...
Vaccinul antirabic trebuie facut pentru binele catelusei.
Atata timp cat nu are certificat de incadrare in rasa e obligatorie sterilizarea.