Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua!! Lucrez la o firma Am avut un control de la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua!! Lucrez la o firma Am avut un control de la itm dar ...

Buna ziua!!
Lucrez la o firma
Am avut un control de la itm dar oamenii carora le au luat declaratie au fost selectati iar declarațiile le au fost luate nu în locația respectiva și în alta locație
Precizez ca oamenii au fost aleși de contabila.si director iar declarațiile le au fost dictate
Ce pot face in acest sens? Va mulțumesc!
Cred ca este un abuz în serviciu deoarece un om.al.statului care vine intr un control sa le spună angajaților ce sa scrie ...se poate face denunț la parchet???sau unde???după declarațiile date de colegii mei i am înregistrat....
augustin39, utilizator
Ce abuz a savarsit inspectorii ITM? .. ca a luat declartii ? ..aveti dovada ca au fost dictate??
Puteti sesiza inspectorul sef al ITM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data sau merge in audienta. Trebuie sa detineti dovezi clare si/ sau martori pentru a nu fi vorba de calomnie.
Nu precizati daca este vorba de un accident de munca sau pe relatii de munca.
Înregistrarea colegilor pe telefon după declarație...în care ei zic ...etc etc...sunt dovezi?

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sesiza inspectorul sef al ITM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data sau merge in audienta. Trebuie sa detineti dovezi clare si/ sau martori pentru a nu fi vorba de calomnie.
Nu precizati daca este vorba de un accident de munca sau pe relatii de munca.

Cu mențiunea ca inspectorii itm nici nu au fost în locația respectiva...
Le au luat declaratie colegilor în alta locație...asa se procedează???
augustin39, utilizator
Pentru a-i inregistra trebuia sa aveti acordul colegilor. Sunteti sigur ca acesti colegi vor recunoaste ce ati inregistrat dvs. ? Nu spuneti despre ce fel de eveniment este vorba.
Pai acordul lor nu îl am ,dar din discuții reiese ce reiese...

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru a-i inregistra trebuia sa aveti acordul colegilor. Sunteti sigur ca acesti colegi vor recunoaste ce ati inregistrat dvs. ? Nu spuneti despre ce fel de eveniment este vorba.