Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Fiscalitate firma nou infiintata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Fiscalitate firma nou infiintata

Buna ziua,

Va rog cateva sugestii/lamuriri legate de fiscalitate pentru infiintare firma cu CAEN principal "6810 - Cumpararea si vânzarea de bunuri imobiliare proprii" a carei activitate va consta in achizitionarea de imobile in blocuri vechi, de la persoane fizice, renovarea si vanzarea acestora la cheie catre clienti, tot persoane fizice:

1. Impozit profit sau venit ?
2. Se poate administrator pe contract de mandat in loc de CIM ?
3. Platitoare de TVA sau nu ?
4. Imobilele vandute banuiesc ca vor fi scutite de TVA. Cum se procedeaza cu TVA-ul achitat pentru materiale de constructii & leasing auto ? In acest caz presupun ca nu se deduce nimic in termeni de TVA tinand cont ca firma face vanzari exclusiv pe imobile vechi catre PF, nu ?
5. Trebuie declarat activitate la sediul social si implicit acorduri de la asociatie & vecini ?

Multumesc!
gcazaciuc, utilizator