Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tăgăduirea paternității. Pensia alimentară se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tăgăduirea paternității. Pensia alimentară se restituie?

Se dă următorul caz: Un tată în acte tăgăduiește la un moment dat paternitatea copilului presus al său și obține dovada cu certificat ADN că nu este copilul lui natural. Tatăl, de bună credință, plătise câțiva ani pensie alimentară. Mama a beneficiat în acest caz de drepturi necuvenite, mințindu-l pe cel de la care a luat banii că ar fi tatăl copilului.
Întrebare:
Poate acest presupus tată, doar cu numele în acte, să ceară restituirea banilor necuveniți?
Da se restituie caci este plata nedatorata.