avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PRESCRIEREA FAPTEI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PRESCRIEREA FAPTEI

Bună ziua...
În data de 14 octombrie 2018 am săvârșit o infracțiune la regimul de circulație,respectiv,conducerea sub influenta substanțelor..Luna viitoare pe 14 se împlinesc 5 ani de la săvârșirea infracțiunii,iar eu nu am fost condamnat definitiv ,iar să se dea o soluție definitivă până atunci sunt șanse 0 ,iar eu nu vreau să mai pun avocat ca nu stau bine financiar, iar avocatu mi-a zis ca dacă nu am avocat se prelungește termenul de prescripție cu încă 2 luni datorită pandemiei de coronavirus din 2020..Țin sa menționez ca am termen pe 28 septembrie ,cu 2 săptămânii înainte de a se prescrie fapta ,și se citează martorii...
Întrebarea mea este , cum e posibil să se prelungească prescrierea datorită unei pandemii care a fost cu 3 ani în urmă și dacă e posibil așa ceva ,având în vedere că se ia legea penală mai favorabilă...Va rog frumos să îmi da-ti răspunsu adevărat....

P.S: Țin sa menționez că în acest dosar sunt condamnați vreo 4 la închisoare cu executare și mă gândesc că au aruncat această momeala avocații lor pentru a i scăpa de închisoare....Nu am nicio problemă cu asta,vreau doar să știu pentru liniștea mea dacă este prescrisă fapta pe 14.10.2023

Alte discuții în legătură

Cecuri fara acoperire santana santana buna ziua, am sa va expun problema mea, si sper asa sa gasesc raspunsul mult asteptat. in anul 2001 luna iunie am emis cec neacoperit.cand a ajuns la plata nu ... (vezi toată discuția)
Prescriere pedeapsa in timpul executarii lilly333 lilly333 Buna ziua, Puteti sa imi spuneti va rog daca cineva a primit initial o condamnare la 1 an de închisoare cu amanare apoi in timpul termenului de 2 ani de ... (vezi toată discuția)
Prescrierea faptei penale kip kip vreau sa stiu dupa cat timp se prescrie o condamnare de trei 3 ani definitiva pentru furt calificat (vezi toată discuția)