avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua sunt prins in trei infracțiuni
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua sunt prins in trei infracțiuni

1 conducere sub influenta substantelor psihoactive
2 consumul ilicit de droguri
3 detinere de droguri
...Ce mi se poate intampla?
Cum o sa să se termina toata chestia ?
Tin sa spun nu am alte antecendete sau conflicte multumesc o zi bună va doresc!!
Cel mai recent răspuns: Ghita000 , utilizator 00:00, 4 Noiembrie 2019
Vă salut, nu dețin funcția de avocat sau orice altă profesie juridică importantă, sunt un simplu jurist dar încerc să vă ajut conform legilor în vigoare.

În cazul dumneavoastră, există concurs real de infracțiuni deoarece ați săvârșit infracțiuni multiple înainte de a fi condamnat definitiv pentru vreuna din ele.

Astfel:

1. Conducere sub influența substanțelor psihoactive.
(Închisoare 1-5 ani/amendă)

2 & 3. Consum ilicit de droguri & deținere de droguri - ambele sunt menționate în articolul 2 din Legea nr. 143/2000 privind combaterea traficului și consumului ilicit de droguri.
(închisoare 2-7 ani și interzicerea unor drepturi)

În funcție de ce se va decide, când s-au stabilit numai pedepse cu închisoare, se aplică pedeapsa cea mai grea (în cel mai rău caz 7 ani, să sperăm că nu) la care se adaugă un spor de o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite.

Nu vreau să vă sperii cu nimic, doar am încercat să vă ajut.. să aveți idee într-o oarecare măsură de situație! Autoritatea judecătorească va decide.

Ultima modificare: Duminică, 3 Noiembrie 2019
MirceaWlf, utilizator
7 ani pentru Ce??
Imi da si pentru consum propriu?

MirceaWlf a scris:

Vă salut, nu dețin funcția de avocat sau orice altă profesie juridică importantă, sunt un simplu jurist dar încerc să vă ajut conform legilor în vigoare.

În cazul dumneavoastră, există concurs real de infracțiuni deoarece ați săvârșit infracțiuni multiple înainte de a fi condamnat definitiv pentru vreuna din ele.

Astfel:

1. Conducere sub influența substanțelor psihoactive.
(Închisoare 1-5 ani/amendă)

2 & 3. Consum ilicit de droguri & deținere de droguri - ambele sunt menționate în articolul 2 din Legea nr. 143/2000 privind combaterea traficului și consumului ilicit de droguri.
(închisoare 2-7 ani și interzicerea unor drepturi)

În funcție de ce se va decide, când s-au stabilit numai pedepse cu închisoare, se aplică pedeapsa cea mai grea (în cel mai rău caz 7 ani, să sperăm că nu) la care se adaugă un spor de o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite.

Nu vreau să vă sperii cu nimic, doar am încercat să vă ajut.. să aveți idee într-o oarecare măsură de situație! Autoritatea judecătorească va decide.



M-am interesat în mai multe părți și am observat că simplul consum propriu nu este așa grav și se poate scăpa ușor, însă deținerea de droguri se pedepsește “aspru” să zic așa. Nu știu acum în ce circumstanțe s-a dedus că ați comis și infracțiunea de “deținere de droguri”, un sfat ar fi să declarați că le-ați utilizat pentru consum propriu și nu pentru trafic de droguri. Dacă spuneți că nu ați mai avut antecedente, sunt de părere că totul va fi ok.
Îmi Imi da cu executare la 3 infracțiuni? Sau pot scăpa cu suspendare

MirceaWlf a scris:

M-am interesat în mai multe părți și am observat că simplul consum propriu nu este așa grav și se poate scăpa ușor, însă deținerea de droguri se pedepsește “aspru” să zic așa. Nu știu acum în ce circumstanțe s-a dedus că ați comis și infracțiunea de “deținere de droguri”, un sfat ar fi să declarați că le-ați utilizat pentru consum propriu și nu pentru trafic de droguri. Dacă spuneți că nu ați mai avut antecedente, sunt de părere că totul va fi ok.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consum droguri vaidelegilenoastre vaidelegilenoastre Buna ziua. Intrebarile mele ar fi multe,dar ma voi rezuma numai la cateva aspecte mai importante(pentru mine:) ) As dori sa aflu daca se face vreo diferenta ... (vezi toată discuția)
Praf magic ami marinca ami marinca lucrez intr-un club de noapte. am luat de 3 ori in viata mea praf magic. in momentul de fata mai am un plic de praf magic pentru consum propriu. La o ... (vezi toată discuția)
Am fost prins dând unui amic 0.7 g de marijuana, și am fost încadrat ca traficant și consumator. ce se poate întâmpla de acum înainte? :(((( :(((( Buna ziua,am fost prins in fapt dând unui amic 0,7g de marijuana.Ne-au dus la secție și duși pe rând la declarație. Amicul meu a spus ca de la mine,iar ... (vezi toată discuția)