Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am o firma cu impozit pe profit 16%
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am o firma cu impozit pe profit 16%

Daca am o firma cu impozit pe profit 16% pentru ca depășesc un anumit prag al cifrei de afaceri, atunci ce ma opreste sa mai fac inca o firma si sa facturez catre acelasi client dar înjumătățit pentru fiecare firma? In felul asta ambele vor fi sub acel prag si vor plati impozit pe venit 1%. Este asta evaziune fiscala? Mentionez ca eu voi fi asociat unic pt fiecare firma.
george-neagu, moderator