Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! As avea nevoie de ajutor pentru o speta. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! As avea nevoie de ajutor pentru o speta. Matusa mea ...

Buna ziua! As avea nevoie de ajutor pentru o speta. Matusa mea a facut act de vanzare cumparare cu strabunica noastra ca dupa moartea ei casa si terenul sa-i ramana ei. In perioada aceea traiau atat bunicul meu cat si fratele acestuia ( care inca traieste). Matusa mea nu vrea sa o lase pe mama sa stea in acea casa pe perioada verii zicandu-i ca nu are dreptul. As dori sa stiu daca demarand un proces avem vreo sansa de reusita avand in vedere ca nu s-a facut niciun act de succesiune. Multumesc!
Bună dimineața! In mod evident mama dumneavoastră nu poate avea drepturi acolo. În acest moment, mătușa dumneavoastră este proprietară. Cu privire la un eventual proces pentru anularea vânzării, personal nu cred că aveți vreo șansă de reușită.
adrian@13, utilizator
Buna ziua! Multumesc pentru mesaj dar stiam ca si mostenitorii au dreptul la proprietate. Nu se aplica in acest caz?

adrian@13 a scris:

Bună dimineața! In mod evident mama dumneavoastră nu poate avea drepturi acolo. În acest moment, mătușa dumneavoastră este proprietară. Cu privire la un eventual proces pentru anularea vânzării, personal nu cred că aveți vreo șansă de reușită.

Bună ziua! Este adevărat că moștenitorii au dreptul la partea ce li se cuvine ( in situația dumneavoastră, la acest moment, ei au dreptul să facă succesiunea după strabunica). Până la o soluție definitivă într-o instanță de judecată care să anuleze acel act de vânzare- cumpărare, casa respectivă nu face obiectul moștenirii după strabunica dumneavoastră ( nu face parte din masa succesorala) . Acea casă a fost vândută. Ea nu mai era a strabunicii dumneavoastră la momentul decesului acesteia. La cum vedeți dumneavoastră dreptul mostenitorilor, inseamnă că, dacă dumneavoastră ați cumparat un apartament de la o persoană, fii, nepoții acelei persoane pot să vină după decesul vânzătorului să locuiască ocazional sau permanent în casa dumneavoastră. Cum sună asta ? Cu privire la acel act de vânzare - cumparare, el poate fi desființat doar de către instanța de judecată, în urma unui proces, și doar în anumite situații. Faptul că mama dumneavoatră nu mai are dreptul de locui acolo și poate intra doar cu acordul proprietarei ( mătușa dumneavoastră in acest caz) este ceva firesc. Sansele reale de a câștiga un astfel de proces pentru anularea vânzării sunt foarte mici. Sfatul meu este să contactați un avocat specializat care să vă consilieze după ce ii prezentați documentele . P.S. Si încă un sfat: mama dumneavoastră să nu mai intre pe proprietatea mătușii fără acordul acesteia doarece poate să răspundă penal. O zi frumoasă!
adrian@13, utilizator
Scuze, trebuie sa fac o rectificare nu este contract vanzare cumparare ci contract cu ingrijire sau donatie nu stiu exact intrucat matusa nu vrea sa arate actul.

adrian@13 a scris:

Bună ziua! Este adevărat că moștenitorii au dreptul la partea ce li se cuvine ( in situația dumneavoastră, la acest moment, ei au dreptul să facă succesiunea după strabunica). Până la o soluție definitivă într-o instanță de judecată care să anuleze acel act de vânzare- cumpărare, casa respectivă nu face obiectul moștenirii după strabunica dumneavoastră ( nu face parte din masa succesorala) . Acea casă a fost vândută. Ea nu mai era a strabunicii dumneavoastră la momentul decesului acesteia. La cum vedeți dumneavoastră dreptul mostenitorilor, inseamnă că, dacă dumneavoastră ați cumparat un apartament de la o persoană, fii, nepoții acelei persoane pot să vină după decesul vânzătorului să locuiască ocazional sau permanent în casa dumneavoastră. Cum sună asta ? Cu privire la acel act de vânzare - cumparare, el poate fi desființat doar de către instanța de judecată, în urma unui proces, și doar în anumite situații. Faptul că mama dumneavoatră nu mai are dreptul de locui acolo și poate intra doar cu acordul proprietarei ( mătușa dumneavoastră in acest caz) este ceva firesc. Sansele reale de a câștiga un astfel de proces pentru anularea vânzării sunt foarte mici. Sfatul meu este să contactați un avocat specializat care să vă consilieze după ce ii prezentați documentele . P.S. Si încă un sfat: mama dumneavoastră să nu mai intre pe proprietatea mătușii fără acordul acesteia doarece poate să răspundă penal. O zi frumoasă!

Indiferent de tipul actului, acesta este momentan în vigoare și mătușa proprietară. Toate aspectele scrise în mesajul anterior rămân valabile. Contactați un avocat dacă doriți sa anulați actul. După ce se va lamuri exact despre ce e vorba, o sa vă poată sfătui .