Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! As avea nevoie de ajutor pentru o speta. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! As avea nevoie de ajutor pentru o speta. Matusa mea ...

Buna ziua! As avea nevoie de ajutor pentru o speta. Matusa mea a facut act de vanzare cumparare cu strabunica noastra ca dupa moartea ei casa si terenul sa-i ramana ei. In perioada aceea traiau atat bunicul meu cat si fratele acestuia ( care inca traieste). Matusa mea nu vrea sa o lase pe mama sa stea in acea casa pe perioada verii zicandu-i ca nu are dreptul. As dori sa stiu daca demarand un proces avem vreo sansa de reusita avand in vedere ca nu s-a facut niciun act de succesiune. Multumesc!
Deci ca sa inteleg ce-mi spuneti: o persoana poate sa vanda / doneze o casa chiar daca la acea casa mai au dreptul si copiii? Indiferent ca defunctul a depasit cotitatea sa disponibila?
Nu cred că v-ați exprimat dumneavoastră clar. Nimeni nu poate vinde, dona etc ceva ce nu ii aparține. Ca să poată vinde, strabunica dumneavoastră trebuia să fie proprietară. Cât timp proprietarul este în viață, copiii nu au un drept asupra acelui imobil. Doar după decesul proprietarului se naște un drept al moștenitorilor .
adrian@13, utilizator