Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajator instiintat de Casa de pensii ca un angajat a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajator instiintat de Casa de pensii ca un angajat a primit ...

Angajator instiintat de Casa de pensii ca un angajat a primit Decizie de pensionare anticipata partiala. Angajatul (care este si Administratorul firmei) doreste sa dea in judecata Casa de pensii pentru ca nu i s-a acordat grupa II. In ce termen trebuie incetata activitatea? El sustine ca are termen 30 zile sa se hotarasca daca accepta pensia.
La data comunicarii deciziei de pensionare, c.i.m. inceteaza de drept ..nu are legatura cu contestarea deciziei de pensionare.
Daca exista documente in cadrul firmei care atesta ca angajatul respectiv beneficiaza de grupa de munca, iar CJP nu i-a acordat grupa de munca, angajatul poate deschide actiune in instanta.
Instanta va dispune efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specializarea protectia muncii. Pentru a intocmi raportul de expertiza, expertul trebuie sa aiba la dispozitie documente care trebuie puse la dispozitie de catre firma si reclamant.
In decizie e mentionat ca are termen 45 zile pt. a o contesta. Poate in acest timp acordat angajatul refuza pensionarea anticipata. Deci astept 45 zile sa vad ce hotaraste angajatul?
Multumesc!
Contestarea deciziei de pensionare se face la tribunal.