avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura demisie....E legal ca o demisie semnata din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura demisie....E legal ca o demisie semnata din 4.9 sa ...

Procedura demisie....E legal ca o demisie semnata din 4.9 sa fie înregistrată pe 20.9??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:00, 22 Septembrie 2023
Bună ziua!
Nu, trebuia înregistrată cu data depunerii. De atunci curge și dreptul de preaviz....probabil că s-au mai gândit cu privire la demisia dvs....oricum nu trebuie aprobată, ci doar înregistrată!
Având în vedere acest aspect..se poate contesta pt anulare?
Nu cred că este cazul dacă vreți să plecați din firma respectiva.
Respectați preavizul cu dată când ați depus-o, nu a înregistrării, și faceți,-le scris specificând acest lucru.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Preavizul nu incepe cu data depuneriui demisie , ci cu ziua urmatoare ...
Da, așa este, termenul procedural este ziua următoare înregistrării efective a demisiei.....cf codului de procedură civilă....

Alte discuții în legătură

Dacă am trimis demisia în scris către angajator fiind presat/forțat ... Ghio86 Ghio86 Dacă am trimis demisia în scris către angajator fiind presat/forțat de superiorul direct sa.o scriu dar nu a fost încă înregistrată în sistemul hr al ... (vezi toată discuția)
Demisie legala sau abuz din partea superiorului? adrivanic adrivanic Buna ziua, \\"Din acest moment, nu mai lucrezi in cadrul firmei noastre, ori faci cererea de demisie la zi, ori o sa iti desfacem contractul disiplinar si ... (vezi toată discuția)
Refuz preaviz?! adrivanic adrivanic Buna seara, Deschid aceasta discutie cu o problema de care m-am lovit in momentul in care am fost constransa, sa imi dau demisia de la actualul loc de ... (vezi toată discuția)