Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dacă am trimis demisia în scris către angajator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dacă am trimis demisia în scris către angajator fiind presat/forțat ...

Dacă am trimis demisia în scris către angajator fiind presat/forțat de superiorul direct sa.o scriu dar nu a fost încă înregistrată în sistemul hr al companiei sau revisal se mai poate anula documentul
fara acordul angajatorului ??
Retractarea demisiei nu este posibila decat cu acordul angajatorului.
Cererea de demisie nu a fost înregistrată în revisal,doar trimisa către managerulcare cerut-o
Ghio86, utilizator
Cererea de demisie nu se înregistreaza în revisal, ea se depune la angajator , i se da numar de inregistrare , iar conducerea ia la cunostinta de aceasta.

La data terminarii preavizului sau la data renuntarii totale sau partiale la preaviz , angajatorul va emite decizia de incetare a c.i.m. ... incetarea care se inregistreaza si REVISAL si se transmite la ITM.

Potrivit art.81 alin.2 C.mun., " angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba".

Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a sesiza ITM-ul.
Eu nu am primit nr de înregistrare .doar am trimis intern către team leader,urmând sa se aloce cererea către hr după 15.9
Manuela Rășină, administrator
Cererea de demisie trebuie sa primeasca numar de inregistrare la data depunerii acesteia sau cel mai tarziu a doua zi...

NU mai citati raspunsurile ..apasati direct RASPUNDE.