avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dacă am trimis demisia în scris către angajator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dacă am trimis demisia în scris către angajator fiind presat/forțat ...

Dacă am trimis demisia în scris către angajator fiind presat/forțat de superiorul direct sa.o scriu dar nu a fost încă înregistrată în sistemul hr al companiei sau revisal se mai poate anula documentul
fara acordul angajatorului ??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:01, 12 Septembrie 2023
Pai eu am trimis cererea si semnata cu data 4.9...pana acum nu am primit nimik privind înregistrarea.interna.
Pot contesta/anula cererea pana la momentul respectiv datorita faptulu8 ca nu a fost înregistrată?
Nu se poate contesta sau anula pe acel motiv ... dvs trebuie sa obtineti acordul angajatorului pentru revocarea demisiei.
Dacă demisia a fost trimisa către team-leader.coordonatorulechipei din care fac parte ,ma pot adresa pt anulare direct catre managerul de departament, care este superiorul TL?
Nu exista anulare .. acordul privind retractarea il va da cel care semneaza decizia de incetare.

Depuneti cerere de retractare si vedeti ce va spun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura demisie....e legal ca o demisie semnata din 4.9 sa ... Ghio86 Ghio86 Procedura demisie....E legal ca o demisie semnata din 4.9 sa fie înregistrată pe 20.9?? (vezi toată discuția)
Reangajare d_ni3l d_ni3l Am o mica problema, acum 3 zile mi-am dat demisia din compania unde lucram, ultima zi lucrata era ziua de 9-vinerea, iar demisia era datata cu 10-sambata. ... (vezi toată discuția)
Salutare, fiind in perioada de proba (90 de zile calendaristice), ... Costelus332 Costelus332 Salutare, Fiind in perioada de proba (90 de zile calendaristice), am vrut sa-mi dau demisia, stiind ca nu este necesar preavizul in aceasta perioada, insa ... (vezi toată discuția)