Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Impartirea bunurilor in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Impartirea bunurilor in caz de divort

Initial: A+B = cuplu tineri casatoriti
I. Casa dobandita in timpul casatoriei prin cumparare de parintii lui A (C+D)
- in contractul de dobandire este stipulat ca C+D sunt procuratori de fonduri
- in urma cumpararii fiecare din cei patru detine 1/4 din proprietate.
II. D decedeaza
- in urma succesiunii lui A ii revine intreaga cota de 1/4 a defunctului
III. C isi cedeaza dreptul de proprietate (prin VC la o suma modica) lui A si C

Actual: A=5/8 B=3/8

Intrebare: Ce drepturi are B asupra proprietatii in urma unui divort la 10 ani dupa achizitie, cu 2 copii minori care raman cu A?
pai raspunsul l/ati dat chiar dvs. 3/8. la partaj nu influenteaza cine primeste minorii cotele se pot mari micsora in functie de dovezi ca unul a contribuit cu mai mult....
buna ziua.
fiind un imobil achizitionat in timpul casatoriei, acesta se va include in masa partajabila .
fiecare sot are dreptul la cota ce o detine din imobil . nu are relevanta cine are custodia minorilor.
daca se va ajunge la un divort, si respectiv la partaj, se poate atribui imobilul unuia dintre soti, cu obligatia de a-l despagubi pe celalalt .
B=3/8
Pentru a se modifica acest raport ar fi trebuit ca (C+D) sa specifice in contractul de achizitionare al imobilului ca inteleg sa cumpere acel apartament numai pentru A iar C sa vanda numai lui A.
Dar faptul ca parintii (C+D) au notat in acte ca ei sunt procuratorii de fonduri nu are nici o relevanta?
La intentionarea de a lua un credit cu ipoteca pe imobil, de exemplu, OTP a conditionat asta de scoaterea acelei clauze (procurator fonduri) si din cate m-am interesat, banca nu ar fi putut executa imobilul deoarece C avea drepturi inaintea ei.