avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Impartirea bunurilor in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Impartirea bunurilor in caz de divort

Initial: A+B = cuplu tineri casatoriti
I. Casa dobandita in timpul casatoriei prin cumparare de parintii lui A (C+D)
- in contractul de dobandire este stipulat ca C+D sunt procuratori de fonduri
- in urma cumpararii fiecare din cei patru detine 1/4 din proprietate.
II. D decedeaza
- in urma succesiunii lui A ii revine intreaga cota de 1/4 a defunctului
III. C isi cedeaza dreptul de proprietate (prin VC la o suma modica) lui A si C

Actual: A=5/8 B=3/8

Intrebare: Ce drepturi are B asupra proprietatii in urma unui divort la 10 ani dupa achizitie, cu 2 copii minori care raman cu A?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 08:22, 30 Ianuarie 2010
pai raspunsul l/ati dat chiar dvs. 3/8. la partaj nu influenteaza cine primeste minorii cotele se pot mari micsora in functie de dovezi ca unul a contribuit cu mai mult....
buna ziua.
fiind un imobil achizitionat in timpul casatoriei, acesta se va include in masa partajabila .
fiecare sot are dreptul la cota ce o detine din imobil . nu are relevanta cine are custodia minorilor.
daca se va ajunge la un divort, si respectiv la partaj, se poate atribui imobilul unuia dintre soti, cu obligatia de a-l despagubi pe celalalt .
B=3/8
Pentru a se modifica acest raport ar fi trebuit ca (C+D) sa specifice in contractul de achizitionare al imobilului ca inteleg sa cumpere acel apartament numai pentru A iar C sa vanda numai lui A.
Dar faptul ca parintii (C+D) au notat in acte ca ei sunt procuratorii de fonduri nu are nici o relevanta?
La intentionarea de a lua un credit cu ipoteca pe imobil, de exemplu, OTP a conditionat asta de scoaterea acelei clauze (procurator fonduri) si din cate m-am interesat, banca nu ar fi putut executa imobilul deoarece C avea drepturi inaintea ei.

Alte discuții în legătură

Drept de proprietate asupra unui imobil dupa casatorie liverbird liverbird Buna ziua! Doresc sa vand un apartament proprietate personala, bun propriu dinaintea casatoriei, si sa achizitionez altul, mai mare, pentru care este foarte ... (vezi toată discuția)
Partaj Question2 Question2 Buna ziua, Anul trecut am achizitionat o casa cu Prima Casa. Proprietarul casei sunt eu, insa sotul este coplatitor. In caz de divort, ce se intampla? (vezi toată discuția)
Contract vanzare anonim1979 anonim1979 buna ziua problema mea este urmatoarea: tatal sotului meu este decedat, exista un act in care sotul meu detine 3/8 din casa, fratele lui 3/8 din casa si mama ... (vezi toată discuția)