avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate o persoana cumpara apartament pe numele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate o persoana cumpara apartament pe numele amândurora?

Buna! Dacă iubitul meu cumpara un apartament (noi nefiind casatoriti) îl poate pune pe numele amândurora dacă doar el plătește? Nu am gasit nimic concret pe internet.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:49, 22 Septembrie 2023
Nu îl poate "pune" el singur pe numele ambilor.
Trebuie sa fiti prezenți si sa semnați actul amândoi.
Dacă ii convine sa achite prețul integral doar el și sa fiți amândoi coproprietari...legal, se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa din banii mei cameliaagafia cameliaagafia Am achizitionat casa in care locuim exclusiv din banii mei, fapt mentionat in contractul de vanzare-cumparare. Dar eu am vrut sa fim amandoi proprietari si asa ... (vezi toată discuția)
Prima casa utilizator_87 utilizator_87 Buna seara, Va rog sa ma sfatuiti intr-o situatie... am cumparat prin programul prima casa, casa parintilor mei, ca ulterior cu suma obtinuta sa achizitionez ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, iubita mea a cumpărat un apartament prin prima ... Mavi01 Mavi01 Bună ziua , iubita mea a cumpărat un apartament prin prima casa și actele sunt doar pe numele ei . Noi îl plătim amândoi și dorim să știm dacă se ... (vezi toată discuția)