Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna . Am muncit incontinuu,am schimbat angajatorul in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna . Am muncit incontinuu,am schimbat angajatorul in 6.03.2023 ...

Buna .
Am muncit incontinuu,am schimbat angajatorul in 6.03.2023 la program de 8 ore.
În același timp am avut un job part-time de 4 ore,timp de 2 ani.
Am aflat că sunt însărcinată,din 10 iulie până în 19 iulie am fost in concediu medical la ambele job uri(nu știam că trebuie să ai stagiu de cotizare de 6 luni minim la fiecare angajator).
De pe 20 iulie am intrat în concediu medical de risc la angajatorul full time,cel part time nu mi a acceptat,așa că mi am dat demisia ,au înregistrat o abia pe 7 august ca au uitat.
Nu am anunțat angajatorul full time că aveam al 2 lea contract,am zis că nu îi interesează,mai ales că mi am dat demisia.
Acum am aflat ce schimbări legislative au făcut ei în martie( știam de o parte).
Oare o sa pot beneficia de concediu prenatal?
Nu sunt sigură că concediul medical de risc se adaugă la stagiul de cotizare sa ajung la 6 luni.Multumesc
Beneficiati, concediul medical de risc se adaugă la stagiul de cotizare de 6 luni.