avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna . Am muncit incontinuu,am schimbat angajatorul in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna . Am muncit incontinuu,am schimbat angajatorul in 6.03.2023 ...

Buna .
Am muncit incontinuu,am schimbat angajatorul in 6.03.2023 la program de 8 ore.
În același timp am avut un job part-time de 4 ore,timp de 2 ani.
Am aflat că sunt însărcinată,din 10 iulie până în 19 iulie am fost in concediu medical la ambele job uri(nu știam că trebuie să ai stagiu de cotizare de 6 luni minim la fiecare angajator).
De pe 20 iulie am intrat în concediu medical de risc la angajatorul full time,cel part time nu mi a acceptat,așa că mi am dat demisia ,au înregistrat o abia pe 7 august ca au uitat.
Nu am anunțat angajatorul full time că aveam al 2 lea contract,am zis că nu îi interesează,mai ales că mi am dat demisia.
Acum am aflat ce schimbări legislative au făcut ei în martie( știam de o parte).
Oare o sa pot beneficia de concediu prenatal?
Nu sunt sigură că concediul medical de risc se adaugă la stagiul de cotizare sa ajung la 6 luni.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:44, 25 Septembrie 2023
Beneficiati, concediul medical de risc se adaugă la stagiul de cotizare de 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical Sofia01 Sofia01 Buna ziua! Daca sunt angajata part time la o firma si full time la alta, concediul medical de maternitate se plateste la ambele locuri de munca? Daca la jobul ... (vezi toată discuția)
Munca part-time ContSters362639 ContSters362639 daca sunt angajat part-time,beneficiez de C.A.S. -asigurari sanatate,somaj,prenatal.....la fel ca full time? (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt însărcinată in 11 săptămâni și am doua ... Alex2021 Alex2021 Buna ziua. Sunt însărcinată in 11 săptămâni și am doua locuri de munca, unul cu contract de 4 ore si celalalt cu contract de 8 ore. Cei de la medicina ... (vezi toată discuția)