Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, as dori sa stiu daca potrivit articolului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, as dori sa stiu daca potrivit articolului 220 din ...

Buna ziua, as dori sa stiu daca potrivit articolului 220 din ordonanta 195/2002 un cetatean strain caruia i-a fost retinut permisul australian in data de 05.07.2023 si i s-a intocmit dosar penal(in urma unui accident de circulatie fara victime, in care nu a fost vinovat, )conform art.335 al.2-permis neconform- nu detinea permis international, poate cere sa-i fie restituit permisul in situatia in care vrea sa plece din tara.
Aveti mai jos linkuri la legislatia actualizata. Actualizati-va si dvs. articolele la care faceti referinta si de unde :
[ link extern ]
Oricum, daca s-a deschis dosar penal conform art. 335 din codul penal, nu mai e valabila treaba din codul rutier, cind e vorba doar de suspendarea dreptului de a conduce (contraventional).
latka, utilizator