Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Comitetul de bloc poate sa ia hotararea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Comitetul de bloc poate sa ia hotararea suspendarii ...

Buna seara,
Comitetul de bloc poate sa ia hotararea suspendarii platii intretinerii in numarar ? Plata urmand sa fie facuta numai prin banca ? Exista o lege in baza carea s-a hotarat ?
Va multumesc,

Adriana Ionita
Nu exista o lege in acest sens, Cex nu poate lua legal o astfel de decizie.
Daca proprietarii nu reactioneaza, (in sensul ca nu se adreseaza presedintelui ( care de fapt a luat hotararea )mai exact sant nemultumiti in particular se poate face ceva ?
adrianaionita, utilizator
Reclamatie la primarie, pentru depasirea atributiunilor, conform art. 102 alin 1 litera e, din legea 196/2018.
[ link extern ]
Va multumesc.

Doamna,
Este adevarat ca presedintele, ma rog. com. ex. nu pot lua o asemenea hotarare/decizie de capu' lor, adica fara consultarea proprietarilor.
Eu v-as propune sa va interesati daca aceasta decizie a fost luata fara sa va consulte si nu numai pe dvs. ci pe toti membrii as. prop.
Adica, mb. com. ex. - pot face o asemenea proprunere (poate ca este o propunere justificata), dar propunerea, ca orice propunere, trebuie discutata in A. Generala. Ei, daca s- discutat si aprobat in A,G. sau majoritatea propriatarilor au fost de acord cu propunerea sau s-a semnat un tabel in acest sens, iacata ca trebuie sa va conformati si dvs.

Asadar, daca decizia a fost luata fara acordul majoritatii, contestati in scris decizia, mai intai la asociatie si daca nu se respecta vointa majoritatii, va puteti adresa Primariei locale, asa cum ati fost sfatuita.