Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, cum putem obtine cetatenia greaca pt fetita ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, cum putem obtine cetatenia greaca pt fetita noastra ...

Buna ziua, cum putem obtine cetatenia greaca pt fetita noastra de 5 luni, tatal e grec si eu romanca ? Fetita am nascut-o in Ro.

Multumesc,
Eu052003, utilizator
Legea cetățeniei din Grecia se bazează pe principiul jus sanguinis . Cetățenia greacăpoate fi dobândită prin descendență sau prin naturalizare . .

Un copil al unui cetățean grec dobândește naționalitatea greacă automat la naștere .
[ link extern ]
Multunesc. Nationalitatea da . Cetatenia? O putem obtine in Romania sau trebuie sa mergem in Grecia?

Cornel Vasile a scris:

Legea cetățeniei din Grecia se bazează pe principiul jus sanguinis . Cetățenia greacăpoate fi dobândită prin descendență sau prin naturalizare . .

Un copil al unui cetățean grec dobândește naționalitatea greacă automat la naștere .
[ link extern ]