avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, cum putem obtine cetatenia greaca pt fetita ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, cum putem obtine cetatenia greaca pt fetita noastra ...

Buna ziua, cum putem obtine cetatenia greaca pt fetita noastra de 5 luni, tatal e grec si eu romanca ? Fetita am nascut-o in Ro.

Multumesc,
Ultima modificare: Duminică, 24 Septembrie 2023
Eu052003, utilizator
Cel mai recent răspuns: Eu052003 , utilizator 00:40, 30 Septembrie 2023
Legea cetățeniei din Grecia se bazează pe principiul jus sanguinis . Cetățenia greacăpoate fi dobândită prin descendență sau prin naturalizare . .

Un copil al unui cetățean grec dobândește naționalitatea greacă automat la naștere .
[ link extern ]
Multunesc. Nationalitatea da . Cetatenia? O putem obtine in Romania sau trebuie sa mergem in Grecia?

Cornel Vasile a scris:

Legea cetățeniei din Grecia se bazează pe principiul jus sanguinis . Cetățenia greacăpoate fi dobândită prin descendență sau prin naturalizare . .

Un copil al unui cetățean grec dobândește naționalitatea greacă automat la naștere .
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenie greaca erina erina care este procedura de obţinere a cetăţeniei greceşti, dacă mă aflu ilegal in Grecia si sunt cetaţean al Republicii Moldova? (vezi toată discuția)
Cetațenia romana minor 14 ani Claudiu Iordache Claudiu Iordache Care sunt pasii de urmat pentru obtinerea cetateniei romane si pentru eliberarea carti de identitate pentru un minor de 14 ani nascut in italia, cu mama ... (vezi toată discuția)
Cetatenie PetraIulia PetraIulia Fiul meu s-a nascut in Spania, avand mama romanca si tata argentinian, necasatoriti. Vrem sa solicitam pentru el cetatenia spaniola, dar intre timp are nevoie ... (vezi toată discuția)