Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vă rog frumos să-mi oferiți un răspuns pt. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vă rog frumos să-mi oferiți un răspuns pt. următoarea speță ...

Vă rog frumos să-mi oferiți un răspuns pt. următoarea speță :
- sunt bugetară, lucrez 40 de ore pe săptămană în ture numai de noapte de la orele 22 seara la 6 dimineata începănd de duminică seara pană vineri dimineața (liber vineri și sambătă).Pt. aceasta beneficiez de 15 % la salariu ;
- dacă o zi liberă dată de guvernul Romăniei (1 mai, 1 iunie,etc) cade în timpul turelor mele de noapte se consideră zi libera pt mine (libere prevăzute în Codul muncii pt toți bugetarii) sau nu ?
Mulțumesc !
1 mai, 1 iunie,etc. sunt zile de sarbatoare legala in care nu se lucreaza .

Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.