Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cadrul unei cercetari disciplinare, comisia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cadrul unei cercetari disciplinare, comisia de cercetare disciplinara ...

In cadrul unei cercetari disciplinare, comisia de cercetare disciplinara trebuie sa-i aduca la cunostinta celui cercetat ca are dreptul sa fie asistat de un avocat sau de catre sindicat?
Da, poate sa-i aduca la cunostinta ca are dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un consultant extern specializat în legislația muncii sau de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.
Poate, deci nu are obligație în acest sens.
Nu ....este un drept al salariatului consfintit in lege
Cornel Vasile, Consilier juridic