Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Prin Codul Muncii se precizeaza ca in cursul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Prin Codul Muncii se precizeaza ca in cursul cercetarii ...

Buna ziua
Prin Codul Muncii se precizeaza ca in cursul cercetarii disciplinare, salariatul are dreptul sa să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al carui membru este sau de un consultant extern specializat în legislaţia muncii.
Intrebarea mea este daca avocatul ( asa cum era precizat inainte in Codul Muncii ) poate fi considerat un consultant extern specializat în legislaţia muncii.
Multumesc!
Dreptul salariatului de a fi asistat de avocat in procedura cercetarii abaterii disciplinare este distinct de dreptul salariatului de a fi asistat, la cererea sa, de către un consultant extern specializat în legislația muncii sau de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.

Consultantul extern specializat în legislația muncii poate fi un avocat, un expert în legislația muncii sau, după caz, un mediator specializat în legislația muncii, care, prin rolul său activ, va stărui ca părțile să acționeze responsabil pentru stingerea conflictului, cu respectarea drepturilor salariaților recunoscute de lege sau stabilite prin contractele de muncă.