Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Vin cu urmatoarea problema. Parintii mei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Vin cu urmatoarea problema. Parintii mei detin amandoi ...

Buna ziua. Vin cu urmatoarea problema. Parintii mei detin amandoi cate 50% din apartamentul in care locuim. Pe acest apartament are si bunica mea dreptul la uzulfruct, dar ea nu mai locuieste cu noi. Mama mea vrea sa divorteze de tatal meu iar acesta nu este de acord. Daca divortul se intampla la o instanta, iar partajul este hotarat de instanta ( 50% mama mea, 50% tatal meu ), ce se intampla cu uzulfruct al bunicii mele ?
Rămâne. Soții partajează ceea ce au (și ei au doar nuda proprietate) nu și un drept (uzufruct) care aparține altei persoane (în speță, bunica).
Și ar mai fi bine de știut că uzufructul se stinge prin neuz, dar sunt necesari 10 ani de neuz.
romascanu, moderator
Daca uzufruct ramane pe apartament, atunci sa inteleg ca apartamentul dupa ce o sa fie pus de executorul judecatoresc la licitiatie, n-o sa fie cumparat deoarece nimeni nu doresti un apartament pe care este uzufruct. Mai exista vreo solutie in acest caz ?