Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație acomodare adoptie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație acomodare adoptie

Buna ziua, poate sa ma lamureasca cineva ce doreste sa spuna textul de mai jos? Daca ultimele 12 luni sunt nelucrate se face media din anul precedent? "Indemnizația lunară este în cuantum 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei emiterii hotărârii judecătorești de încredințare în vederea adopției"
Cuantumul indemnizației lunare este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei emiterii hotărârii judecătorești de încredințare în vederea adopției.

Perioada de 12 luni prevăzută de lege în care se realizează veniturile pe baza cărora se stabilește cuantumul indemnizației de acomodare se stabilește după cum urmează:
a) din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri supuse impozitului;

b) din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condițiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului s-a produs cu întreruperi..