Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Posta Romana, taxeaza cu 3 ron / palta, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Posta Romana, taxeaza cu 3 ron / palta, pensionarii ...

Buna ziua,
Posta Romana, taxeaza cu 3 ron / palta, pensionarii cu venituri mici, la plata cu cardul de energie, dupa a 9-a plata. Indiferent daca facturile de energie sunt platite online sau la ghiseul Postei. Nu am gasit nicaieri specificat acest cost. Este legala aceasta practica? Va multumesc.
Pensionarul nu trebuie sa plateasca nimic postasului
Comisioanele sunt platite de catre CNPP..
Buna ziua,
Am trimis email la Posta Romana si la DGASPC. De la Posta nu am primit nimic. O d-na draguta de la DGASPC m-a ajutat. Din OGU 166/2022 Art.15, Al.7:

" Tariful aferent serviciului de mandat poştal este de 2,85 lei/mandat poştal, dar nu mai mult de 8 mandate poştale/loc de consum pe durata programului de sprijin."

Aceasta taxa / mandat nu putea fi oprita tot de pe cardul de energie. Trebuie achitata din banii personali.
Astia sunt guvernantii nostri.
Multumesc.