Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună dimineața! Am și eu o problemă cu un vecin ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună dimineața! Am și eu o problemă cu un vecin care își ...

Bună dimineața! Am și eu o problemă cu un vecin care își spală trotuarele și mașina personală în curte la el iar apa se revarsă pe stradă care e domeniul public,ajunge la mine la poarta,rigola de scurgere a apei este pe partea mea de strada nu este terminată iar apa ce provine de la dumnealui îmi afectează temelia gardului. La doua trei zile acesta își spală trotuarele și mașina.Cui trebuie sa mă adresez?Ce mă sfătuiți să fac?Am spus verbal Doamnei Primar mi a spus că va trimite polițistul local sa le comunice,Au stopat pentru o săptămână de zile,iar acum de vreo 5 zile când eu vin de la servici este din nou apa la mine la poarta și pe rigola respectivă.Vreau să știu dacă atunci când rigola va fi funcțională ,apa de la spălatul trotuarelor,covoarelor,și spălatul mașini are voie sa se reverse pe strada , respectiv în rigola? Rigola care se revarsă la marginea satului unde panza freatică e la o adâncime mică.Va mulțumesc frumos!
Apele de spalare trebuie colectate la canalizare, epurate si apoi evacuate. Din curtea vecinului pana la rigola trebuie sa fie canal acoperit/ teava in sol.
Puteti sesiza primaria si Agentia teritoriala de mediu, in scris, cu nr. de inregistrare/ data, daca doriti sa se ia masuri concrete si sa fiti instiintat cu acestea.