avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Vin și eu către Dvs cu o rugăminte de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Vin și eu către Dvs cu o rugăminte de clarificare. ...

Buna seara,

Vin și eu către Dvs cu o rugăminte de clarificare.
Locuiesc intru-un imobil la etajul 7 iar vecina de la etajul 9 m-a inundat. Are o scurgere la o țeava și azi toată ziua (încă mai curge) picura apa din tavanul băii.
Dansa spune ca o sa se intereseze de un instalator iar președinta blocului ca nu e treaba ei sa găsească instalator.
Între timp eu stau cu ligheanul in baie și tavanul ud. Îmi e teama ca dacă eu vin cu instalator Dna nu va vrea sa îl plătească și nici asociația nu dorește asta.
Cine are obligația legală sa găsească instalator și cum as putea sa remediez cât mai repede situația?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 22:34, 2 Octombrie 2023
este obligatia celui vinovat sa ia masurile necesare de minimizare a pagubei si de a o repara
Depinde ce teava este sparta.
Daca este pe partea comuna este treaba asociatieii daca nu este a proprietarei. Mai mult ca sigur este teava proprietarei. Nu ii spuneti asta ca se ocupa si sparge pe cea comuna ca au fost cazuri cand au pus piciorul sa rupa partea care iesea din zid desi apa era deja oprita.
Mergeti si vedeti si faceti si niste poze. Oferiti-va sa reparati dv si faceti poze cand mergeti sa vedeti de unde curge.
Doaman proprietarea nu vrea sa plateasca instalatorul?
Atunci sa plateasca pagubele la 2 etaje 8 si 7
legea 196/2018
[ link extern ]
art 30
(5) Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune oricărei
părți din proprietatea comună sau din proprietatea individuală a altui proprietar din condominiu,
respectivul proprietar are obligația să repare stricăciunile sau să suporte cheltuielile pentru
lucrările de reparații.
Ultima modificare: Luni, 2 Octombrie 2023
w_v_w_v, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tevi-bun comun sau nu sonya33 sonya33 buna ziua, pe 30.12.08 a venit dimineata la usa mea administratorul blocului cu un instalator motivand k la bucatarie la mine curge apa; eu verificand cu mana ... (vezi toată discuția)
Reclamatie asociatia de locatari alinalina45 alinalina45 Inundat de vecin, pasi de urmat pt rezolvarea problemei, model notificari?Buna ziua! De o saptamana am facut sesizare verbala catre administrator ca in baie pe ... (vezi toată discuția)
Inundatie de la vecini norby2 norby2 Buna ziua . De cateva zile bune vecina de deasupra ne inunda incontinuu . Cum sa spun . O mare parte din perete e ud, curge apa din tavan si a ajuns sa se faca ... (vezi toată discuția)