avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Onorabili/Onorabile dni/dne av, ,va rog sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Onorabili/Onorabile dni/dne av, ,va rog sa fiu ajutata ...

Buna ziua,
Onorabili/Onorabile dni/dne av, ,va rog sa fiu ajutata cu un raspuns informat vizavi de o speta.
Daca exista pe rolul instantei o cerere de micsorare pensie de intretinere , care este termenul de la care se aplica, va rog? De la data introducerii cererii sau de la data pronuntarii hotararirii?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: colinsmarty , utilizator 08:11, 11 Octombrie 2023
de la data introducerii cererii
Buna ziua.
Si asa se si admite ? Sau judecatorul in functie de imprejurarea procesului/a situatiei, poate hotari miscorarea si de la data pronuntarii?

Multumesc pt raspuns.

MYRA CIMPEAN a scris:

de la data introducerii cererii

De la data introducerii cererii. Din moment ce la momentul formularii actiunii veniturile erau mai mici, de ce sa se aplice de la pronuntare?

Ceea ce conteaza e data de cand se incaseaza venituri mai mici si aceasta rezulta din acte. Mentinerea unei obligatii de plata mai mari decat posibilitatile pana la data pronuntarii unei hotarari nu este legala.
Ultima modificare: Luni, 9 Octombrie 2023
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Multumesc pt raspuns. Dna avocat am omis un lucru fff important. Miscorarea nu se solicita pt miscorare de venituri, ci pt ca s-a nascut un alt copil. Veniturile parintelui nerezident au crescut substantial de la divort X 4 ori ( totul legal si la vedere), nu are alte obligatii de plata in plus, doar ca la data divortului s-a semnat o tranzactie pe X%/ total venituri realizate si acest lucru a devenit extrem de deranjant, mai ales ca veniturile nu se “piti”( e vb de companii mari in piata). Practic doar pt nasterea altui copil ( sugar vs 11 ani) solicit diminuarea la jumate 1,6%.

Va rog mult sfat!
Cu recunostinta,


AV. GABRIELA GERBER a scris:

De la data introducerii cererii. Din moment ce la momentul formularii actiunii veniturile erau mai mici, de ce sa se aplice de la pronuntare?

Ceea ce conteaza e data de cand se incaseaza venituri mai mici si aceasta rezulta din acte. Mentinerea unei obligatii de plata mai mari decat posibilitatile pana la data pronuntarii unei hotarari nu este legala.

scrieti in intampinare ca sunbteti de acord cu aplicarea procentului de 1/6, insa cereti sa se aplioce la salariul actual, ca asa e logic

Alte discuții în legătură

Cu cat se va reduce pansia alimentara? kiti_m2005 kiti_m2005 buna ziua!!! va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema importanta pentru mine, sotul meu a mai fost casatorit o data, in urma acestei casatorii s-a nascut ... (vezi toată discuția)
Plătesc 2 pensii de întreținere și între timp ... TiganusNelutu TiganusNelutu Bună ziua! Plătesc 2 pensii de întreținere și între timp mi s-au mai născut 2 copii. Am deschis acțiune în instanta pentru micșorarea pensiilor de ... (vezi toată discuția)
Micsorarea pensiei de intretinere - 3 copii (2 din prima casatorie) Marcel1340 Marcel1340 Din prima casatorie am 2 copii si platesc pensie de intretinere 33,3% din salariu circa 231 lei / copil. M-am recasatorit si recent a venit pe lume un copil. ... (vezi toată discuția)