Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! In firma in care lucrez ca ISSM ȘI RM se ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! In firma in care lucrez ca ISSM ȘI RM se utilizează ...

Buna ziua! In firma in care lucrez ca ISSM ȘI RM se utilizează amestecuri/ substanțe chimice( câteva dintre ele pe baza de apa). As vrea sa știu de câte ori e nevoie sa elaborez un proces verbal cu referire la instruirea muncitorilor in legătura cu manipularea/ utilizarea acestora. Mulțumesc!
Buna ziua,
Nu trebuie sa faceti dvs. niciun proces verbal.

Informatiile legate de manipularea si utilizarea lor vor fi comunicate de Seful/conducatorul locului de munca in momentul instruirii periodice.

Puteti stabili ca aceste instruiri periodice sa se faca lunar, la doua luni, la trei luni... in functie de cat de periculoase sunt substantele utilizate, pericolul de a se produce un eveniment/accident...

Eu as face aceasta instruire lunar.
Instruirea lucratorilor se face in baza instructiunilor proprii ssm intocmite/ aprobate de catre angajator. In cadrul acestor instructiuni se nominalizeaza substantele utilizate, locul de utilizare, cantitatile utilizate/ depozitate, modul de ambalare (dupa caz). Se mentioneaza proprietatile fizice si chimice ale acestora, riscuri profesionale datorate acestor substante, modul de utilizare, manipulare, depozitare, vehiculare, transport, etc., masuri de prim ajutor, masuri de interventie in caz de necesitate pentru limitare pagube materiale, extindere in vecinatate, numar victime, etc.
La aceste instructiuni se anexeaza o lista cu substantele periculoase - caustice, toxice, inflamabile, explozive (lista se comunica si la ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data) si fisa tehnica de securitate a fiecarei substante.
Modul de instruire/ perioada/ materialele predate, etc. a(ale) lucratorilor este mentionat in planul anual de instruire ssm aprobat de angajator.