Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale As vrea sa înființez o editură.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

As vrea sa înființez o editură.

As vrea sa înființez o editură. M-am uitat pe oferte, problema este că prețurile la chirii sunt destul de mari. Am văzut un anunț de la o firma de conta care oferea găzduire sediu social vreo 1000 de lei pe an , ceea ce mi se părea ok. Însă, nelămuririle mele ar fi următoarele : Daca procedez așa nu va trebui totuși să îmi deschid punct de lucru , daca da, nu am făcut nimic că tot ar trebui să plătesc chirie pt punctul de lucru și am mai și dat 1000 de lei /an pe sediu social.
george-neagu, moderator
Sediul social e una, punctul de lucru e altceva. Evident că dacă activitatea permite, aceasta se poate desfășura și la sediul social. Pentru înființarea societății e obligatoriu un sediu social. Dacă nu aveți altă soluție să găsiți un sediu social în care să desfășurați și activitatea cu editura, atunci vor fi costuri în plus, dar când înființezi o societate comercială trebuie să te aștepți mai întâi să cheltui și după aceea să încasezi veniturile dorite. Așa e în capitalism.