avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat hipermarket va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat hipermarket va rog ajutati-ma

Salutare

Am si eu o problema am 20 de ani sunt student la bucuresti si acum exact 4 saptamani am furat din tr-un hipermarket bucurestean mancare in valoare de aprox 900 de mii de lei

Am fost prins de paza magazinului care a chemat politia. Am restituit paguba magazinuluiin aceasi zi. Nu ma prea picep la drept. Acum mi s-a intocmit dosar de incepere a urmaririi penale ceva cu furt calificat flagrant. Nu am antecedente.

Ce mi se va intampla? De o luna nu mi-a venit nici o citatie acasa(domiciliul meu este in provincie) sau nimic... Acum stau in bucuresti la camin. Buletinul l-am dat politiei pentru a mi se face flotant.

Intrebari:

1.Pot face cumva ca citatia sa imi vina la bucuresti cand vine daca va veni pentru ca acasa parintii mei sunt in spania si nu ar avea cine sa o ia oricum.

2. Ce pedeapsa pot primi? Pot scapa doar cu o amenda?

3. in fata angajatilor magazinului nu mi-am dat datele adevarate de pe buletin ci altele false iar acelea de pe buletin le-am dat doar politiei? poate constitui acest lucru o circumstantza agravanta?

4. am platiti hypermarketului in cauza o amenda de 600 de mii de lei vechi pt care nu am primit chitantza.Politia a spus ca nu au voie sa faca asa ceva dar totusi daca nu o plateam nu mi-ar fi dat chiatanta pe care trebuia sa o dau politiei pentru a confirma recuperarea in totalitate a bunurilor. E legal asa ceva?
Sa-ti dau cateva elemente de drept ;)
Intr-un proces penal exista, in principal, un inculpat si o parte vatamata. Partea vatamata, daca are pretentii de natura civila, se constituie parte civila. Daca nu o face, asta nu inseamna ca procesul penal "se stinge" pentru ca, mai exista si o a treia parte - statul car eare obligatia sa-i traga la raspundere penala pe cei care au comis stramb - asa cum e cazul tau.
Infractiunea ta - furt calificat - nu e din cele unde impacarea partilor inlatura raspunderea penala a inculpatului.
Cu siguranta ti s-a intocmit dosa rpenal. Asteapta sa primesti citatie pentru a te prezenta in fata organelor de urmarire penala si atunci, obligatoriu, ia legatura cu un avocat. Nu face nimic fara el. Nu miza pe faptul ca esti la prima infractiune si nici pe sinceritatea ta debordanta; acestea sunt elemente de individualizare a pedepsei pe care, oricum, o vei primi.
Eu unul ma indoiesc de faptul ca se va merge pe varianta lipsei pericolului social. Spun asta pentru ca fapta a fost incadrata din start ca "furt calificat" (forma agravata a furtului) iar "acuzatul" nu a fost silit de circumstante sa comita fapta (el avea banii necesari cumpararii acelor produse)...

Cred ca mai degraba se va merge pe suspendarea executarii pedepsei. :(

Totusi, am cateva rezerve fata de faptul ca legea nu da posibilitatea stingerii raportului juridic penal prin repararea prejudiciului si / sau impacarea partilor. Deschid un alt topic cu aceasta discutie...
Acum daca stau mai bine sa ma gandesc, un avocat (foarte) bun v-ar putea scoate basma-curata din aceasta incurcatura, mizand pe cartea acoperirii lipsei de consimtamant din partea "victimei", pe repararea prejudiciului si pe impacarea partilor (facand referire la norme de drept civil intrucat dreptul penal nu ofera o asemenea posibilitate)

O solutie care va este mult mai la indemana si pe care chiar va rog sa incercati sa o puneti in practica ar fi sa vorbiti cu conducerea magazinului si sa incercati sa convingeti sa va ajute pt. a nu va "pata" cazierul inca de la 20 de ani.

Conducerea magazinului ar putea sa va emita o factura fiscala pentru bunurile in cauza, cu data zilei in care "s-a intamplat" furtul. Daca reusiti, depuneti o copie dupa aceasta factura la organele de urmarire penala sau chiar in instanta.

Solutia este putin optimista si greu de relizat, insa va garanteaza faptul ca scapati fara nicio condamnare... :D



Eu unul ma indoiesc de faptul ca se va merge pe varianta lipsei pericolului social. Spun asta pentru ca fapta a fost incadrata din start ca "furt calificat" (forma agravata a furtului) iar "acuzatul" nu a fost silit de circumstante sa comita fapta (el avea banii necesari cumpararii acelor produse)...

Cred ca mai degraba se va merge pe suspendarea executarii pedepsei. :(

Totusi, am cateva rezerve fata de faptul ca legea nu da posibilitatea stingerii raportului juridic penal prin repararea prejudiciului si / sau impacarea partilor. Deschid un alt topic cu aceasta discutie...
[/
quot]


Totusi, am cateva rezerve fata de faptul ca legea nu da posibilitatea stingerii raportului juridic penal prin repararea prejudiciului si / sau impacarea partilor. Deschid un alt topic cu aceasta discutie...

Alte discuții în legătură

Cum pot proceda ca sa scap de dosar penal, resultat dintr-o intamplare nefericita mircea2014 mircea2014 Buna ziua, Va spun de la inceput ca stiu cam am gresit si am recunoscut de la inceput ca am gresit, dar ieri am avut o zi deloc buna. Pe scurt, pe ... (vezi toată discuția)
Furt din supermarket damiannatasa damiannatasa daca esti prins de catre ageenti de paza de la supermarket cu produse neachitate asupra ta si ulteror le achiti si chea]ma politia ce se intampla a fost o ... (vezi toată discuția)
Furt Leylia Leylia Acum ceva timp mi s-a intocmit un dosar penal pentru inf de furt. Pe data de 18 ianuarie am fost chemata s adau o declaratie la politie, iar peste 1 luna am ... (vezi toată discuția)