Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua,va rog să mă ajutați cu o informație. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua,va rog să mă ajutați cu o informație. Sunt in ...

Bună ziua,va rog să mă ajutați cu o informație.
Sunt in șomaj din 7 februarie și acum am aflat că sunt însărcinată și data probabilă a nașteri ar fi 3 iunie, întrebarea mea este beneficiez de indemnizație dacă din februarie 2024 o să mi se încheie șomajul?Până în iunie când ar trebui sa nasc ar fi aproximativ 5 luni de pauză,oare trebuie sa plătesc din mână la casa de sănătate ceva pentru lunile alea? Și cât ar fi indemnizația?
Buna ziua,
Da, beneficiati pentru ca o sa aveti 12 luni de somaj in ultimele 24 luni inainte de nastere.
Si nu trebuie sa platiti nimic, teoretic sunteti asigurata din oficiu pe perioada cat sunteti gravida... ca nu sunt fonduri pentru unele consultati si trebuie mers in privat... asta este alta treaba...

Inainte de somaj ce ocupatie ati avut?
Ionut.ion, utilizator
1. Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

2. Indemnizatia CCC = 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului.

Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1.495 de lei) , iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.