Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat ?

Buna Ziua.
Am si eu o problema si o sa o spun prin cel mai scurt mod posibil si sper sa ma ajutati cu un sfat.
Am fost acuzata de furt calificat in urma unei intamplari stupide.
In timp ce eram la serviciu am iesit afara sa fumez o tigara si m`am asezat pe banca din aproierea biroului meu. La scurt timp a aparut o fata de aprox. 14 ani care m`a intrebat daca am gasit un telefon pe banca, I-am spus ca nu iar apoi a inceput sa se roage de mine sa-i dau telefonul k l`a uitat pe banca.Mi-a cerut insistent sa-i arat ce am in buzunare si am refuzat categoric pt ca nu avea nici un drept sa faca asta... respectiva m-a urmarit pana am intrat in firma la care lucrez si s-a apucat sa faca tot circul si sa ma acuze intr-una ca eu i-am furat telefonul.
Si-a chemat tatal iar acesta la randul lui a chemat politia.
Dupa ce a venit politia am mers la sectie unde am dat declaratie... culmea e ca copila pana a ajuns la politie si-a schimbat repertoriul.
A declarat ca eu stateam pe banca cu ea, ea s-a aplecat sa se scuture pe pantaloni si eu in acest timp i-am luat telefonul si l-am bagat in buzunar. Culmea e ca, ca si martori si-a luat doua colege dupa ea ca martore care sustin acelasi lucru ca si ea. Mentionez ca in momentul in care ea era in sediul firmei la care lucrez cineva a sunat pe nr. ei si suna ocupat lucru pe care ea nu l`a mai recunoscut.Toate acestea s-au intamplat culmea :) intr-o zi de marti 13 octombrie.
acum dupa atata timp am fost chemata la politie si anuntata ca se incepe procedura penala.

Ce pot face ? va rog ajutati-ma !
Da, aduceti martori.
Sa confirme faptul ca erati singura pe banca si a venit fata si a inceput sa tipe, nestand langa dvs. nici o clipa.
@cernat elenen 1, daca lucrurile pe care ni le spuneti sunt reale , este pacat sa ajungeti in asemenea situatie doar pe baza marturiilor unor phustoaice. Probabil fetita in cauza s-a temut de tatal ei , sa-i spuna ca a ;pierdut telefonul, drept pentru care a facut acest scenariu. N u aveti decat sa le chemati si dvs. pe cele 2 persoane desapre care afirmati ca stiu faptul ca telefonul suna ocupat , deci ca se afla in posesia unei alte persoane. Altfel, asa cum bine afirmati, dreptatea poate sa fie oarba , ca in atatea s atatea situatii, in care, proba cu martori are atata greutate incat platesc oameni nevinovati. Parerea mea este ca , asa cum si legea o spune, marturia simpla, necoroborata cu alte probe, nu prea ar trebui luata i n considerare../.dar asta este. Succes.
adutescu a scris:

Pedeapsa pt furt calificat, conform art. 209 alin. e ( intr-un loc public) este inchisoare de la 3 la 15 ani.

Eu nu as spera in locul dvs. ca imi da cineva pedeapsa amenzii.
Bineinteles ca, avand in vedere prejudiciul si faptul ca nu ati avut antecedente etc. instanta poate inlocui pedeapsa cu inchisoarea cu amenda. Dar nu cred ca se va intampla asa. Stau oameni la inchisoare si pt un sac de cartofi.

Ce poate face instanta? :O hmmm Eventual sa dispuna achitarea si sa aplice o amenda admin. Si oricum nu are ce sa inlocuiasca (in principiu) pt ca instanta pronunta direct sentinta.

Si cei care stau pt un sac de cartofi la piscarie va spun eu ca mai au in spate alti zeci de saci furati (si pedepse aplicate)

Personal nu cred ca o sa fiti trimis in judecata din cauza acestui eveniment. Oricum este bine sa urmariti cursul procesului pt a vedea ce se intampla
cernatelena1989 a scris:

Buna Ziua.
Am si eu o problema si o sa o spun prin cel mai scurt mod posibil si sper sa ma ajutati cu un sfat.
Am fost acuzata de furt calificat in urma unei intamplari stupide.
In timp ce eram la serviciu am iesit afara sa fumez o tigara si m`am asezat pe banca din aproierea biroului meu. La scurt timp a aparut o fata de aprox. 14 ani care m`a intrebat daca am gasit un telefon pe banca, I-am spus ca nu iar apoi a inceput sa se roage de mine sa-i dau telefonul k l`a uitat pe banca.Mi-a cerut insistent sa-i arat ce am in buzunare si am refuzat categoric pt ca nu avea nici un drept sa faca asta... respectiva m-a urmarit pana am intrat in firma la care lucrez si s-a apucat sa faca tot circul si sa ma acuze intr-una ca eu i-am furat telefonul.
Si-a chemat tatal iar acesta la randul lui a chemat politia.
Dupa ce a venit politia am mers la sectie unde am dat declaratie... culmea e ca copila pana a ajuns la politie si-a schimbat repertoriul.
A declarat ca eu stateam pe banca cu ea, ea s-a aplecat sa se scuture pe pantaloni si eu in acest timp i-am luat telefonul si l-am bagat in buzunar. Culmea e ca, ca si martori si-a luat doua colege dupa ea ca martore care sustin acelasi lucru ca si ea. Mentionez ca in momentul in care ea era in sediul firmei la care lucrez cineva a sunat pe nr. ei si suna ocupat lucru pe care ea nu l`a mai recunoscut.Toate acestea s-au intamplat culmea :) intr-o zi de marti 13 octombrie.
acum dupa atata timp am fost chemata la politie si anuntata ca se incepe procedura penala.

Ce pot face ? va rog ajutati-ma !

stati doamna ca nu e foarte greu, ca penalist va zic eu cum trebuie sa procedati cu pustii.
stiti bine ca o pustoaica de 14 ani (ca toti am trecut prin varsta asta) poate fi foarte usor intimidata.
trebuie, in primul rand sa va angajati un aparator, ca sa o intimideze el, cu vorbele noastre juridice....am vazut ca asta ii impresioneaza mult.
im primul rand, dvs trebuie sa discuitati cu politistul si parintii ei si sa le expuneti si posibilitatea ca sdvs aveti probe iar ei nu au probe sa va acuze si astfel ii bagati dvs in bucluc,
mai trebuie "anuntate" cele 2 martore ca daca nu se potolersxc, vor fi luate la bani marunti, li se vor face plangeri pt marturie mincinoasa si (depinde de varsta lor) vor intra in belea nu numai ele ci si parintii care raspund pt ele.
apoui urmeaza tot tacamul...plangeri, daune morale....

avocat myra vasilescu

stati doamna ca nu e foarte greu, ca penalist va zic eu cum trebuie sa procedati cu pustii.
stiti bine ca o pustoaica de 14 ani (ca toti am trecut prin varsta asta) poate fi foarte usor intimidata.
trebuie, in primul rand sa va angajati un aparator, ca sa o intimideze el, cu vorbele noastre juridice....am vazut ca asta ii impresioneaza mult.
im primul rand, dvs trebuie sa discuitati cu politistul si parintii ei si sa le expuneti si posibilitatea ca sdvs aveti probe iar ei nu au probe sa va acuze si astfel ii bagati dvs in bucluc,
mai trebuie "anuntate" cele 2 martore ca daca nu se potolersxc, vor fi luate la bani marunti, li se vor face plangeri pt marturie mincinoasa si (depinde de varsta lor) vor intra in belea nu numai ele ci si parintii care raspund pt ele.
apoui urmeaza tot tacamul...plangeri, daune morale....

avocat myra vasilescu

multumesc pt toate raspunsurile dumneavoastra.
Martorele sunt si ele minore colege cu respectiva.
Copila nu pare sa se lasa asa usor intimidata din moment ce o tine intr-o minciuna crunta. As putea sa ma duc sa fac reclamatie ca ma suna cu nr privat si ma face de ras, ba chiar am si niste inregistrari care pot intari lucrul asta.
Nu stiu incotro sa apuc...maine cred k am sa merg sa stau de vb cu un procuror sa vad ce spune si el.
Va multumesc pt tot si astept in continuare mesajele dumneavoastra !