Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Daca tatal meu (decedat) a mai avut un fiu dintr-o alta casatorie care vine la succesiune (apartament cu 3 camere )in cota de 3/16, eu am 3/16, iar mama mea 5/8 si doreste sa-l despagubesc (eu impreuna cu mama) ,iar nici eu nici mama nu dispunem de banii necesari, ce se poate intampla? Mentionez ca mama este in varsta (78 ani) si ar dori sa-si petreaca ultimii ani de viata in casa ei. Dupa ce mama nu va mai fi sunt de acord sa vand apartamentul si sa-l impartim asa cum este legal, dar pana atunci as vrea ca ea sa ramana in casa. Ce se poate face in acest sens?
Fratele meu vitreg poate pretinde evacuarea mamei?
Mutumesc mult .