Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiune teren concesionat de primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiune teren concesionat de primarie

Buna ziua,
Va cerem sfatul pentru o dilema la care ne confruntam de ceva vreme.

Eu si prietena mea vrem sa ajungem la o solutie privind un teren concesionat de primarie pentru tineri si vrem sa il trecem pe ambele persoane.
Nu suntem casatoriti inca dar va urma (am inteles ca si aici pot fi unele metode)
Actele terenului concesionat sunt doar pe numele ei : proiectul casei, certificate etc.

Ne dorim sa ajungem la o solutie cat mai eficienta si buna sa am si eu parte - drepturi egale la acest bun.
Pe terenul respectiv este construita fundatia casei deja, timpul de finalizare a proiectul casei fiind odata prelungit.
Planuim sa facem un proiect nou in urma unor modificari ale PUZ-ului.
Nu este facuta receptia partiala din motivul ca ar reduce timpul constructiei conform proiectului (asa ni s-a afirmat de catre proiectant), fiind tineri avem nevoie de putin mai mult timp sa strangem.

Se poate cesiona o parte inainte de cadastru si intabulare ? (Intabularea si cadastrul ne-ar reduce timpul maxim de construire)
Sau se poate dona dupa casatorie o parte egală ?
Singurul criteriul sa fie ca amandoi sa avem aceleasi drepturi asupra bunului imobil.
Rubla, utilizator