Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Imputernicire membru comitet. Un membru al comitetului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Imputernicire membru comitet. Un membru al comitetului executiv ...

Imputernicire membru comitet. Un membru al comitetului executiv poate imputernici un alt membru sa-l reprezinte in sedinta comitetui?
Multumesc!

Legea 196/2018 nu reglementează acest aspect, însă având în vedere ca la art. 49 alin. 3 lit. f există o interdicție în privința reprezentării în cadrul adunării generale a unui proprietar de către președinte sau membrii comitetului executiv,

„ președintele, membrii comitetului executiv, administratorul, cenzorul/comisia de cenzori sau alt membru al familiilor acestora nu pot primi mandat pentru a reprezenta un alt proprietar în cadrul adunării generale”,

consider că nu este recomandat să exersați practica reprezentării prin împuternicire în cadrul ședințelor comitetului executiv.

ceraselacera a scris:

Imputernicire membru comitet. Un membru al comitetului executiv poate imputernici un alt membru sa-l reprezinte in sedinta comitetui?
Multumesc!

Va multumesc!