Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare superior fara a anunta oficial angajatul. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare superior fara a anunta oficial angajatul. Refuza sa semneze noua fisa a postului.

Buna ziua! S-a modificat organigrama firmei si unuia dintre angajati i s-a schimbat superiorul. Angajatul nu a fost anuntat oficial de ce a aparut aceasta modificare, nu i s-a modificat fisa postului. Acum refuza sa accepte sa raporteze noului superior. Poate face acest lucru? Care sunt parghiile legale de a-l face sa semneze noua fisa a postului unde este trecut noul superior? Multumesc!
De unde a dedus ca trebuia anuntat ca se schimba conducerea? .. spuneti sa lectureze art.40 alin.1 din Codul Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună ziua! Dacă nu i s-a schimbat fișa postului, ce trebuie să semneze ? Angajatul nu trebuie să își dea acordul pentru schimbări ale personalului în firmă. In primul rând, in fișa postului trebuie menționat doar faptul că se subordonează sefului de departament ( pozitia x din organigramă) de exemplu, nu trebuia trecut nominal acel șef. Șefii se pot roti/schimba/pleca din firmă. Este logic că angajatul va menține raportul existent cu următoarea persoană care ocupă acel loc. Pentru refuzul de a raporta noului șef, îi comunicați oficial faptul că acesta ocupă funcția respectivă din data de ( să aveți dovada că a luat la cunoștință) și gata. Dacă va continua să refuze colaborarea il puteți cerceta disciplinar, cu respectarea tuturor procedurilor din Codul muncii și îl puteți sancționa .( se poate merge până la desfacerea disciplinară a contractului de muncă)
adrian@13, utilizator
Nu i s-a modificat superiorul ca si persoana ci intre superiorul catre care raporta si angajat s-a interpus o alta functie. Nu mai raporteaza managerului de departament ci unui tram leader. Iar in fisa postului este mentionat ca raporteaza managerului de department.

adrian@13 a scris:

Bună ziua! Dacă nu i s-a schimbat fișa postului, ce trebuie să semneze ? Angajatul nu trebuie să își dea acordul pentru schimbări ale personalului în firmă. In primul rând, in fișa postului trebuie menționat doar faptul că se subordonează sefului de departament ( pozitia x din organigramă) de exemplu, nu trebuia trecut nominal acel șef. Șefii se pot roti/schimba/pleca din firmă. Este logic că angajatul va menține raportul existent cu următoarea persoană care ocupă acel loc. Pentru refuzul de a raporta noului șef, îi comunicați oficial faptul că acesta ocupă funcția respectivă din data de ( să aveți dovada că a luat la cunoștință) și gata. Dacă va continua să refuze colaborarea il puteți cerceta disciplinar, cu respectarea tuturor procedurilor din Codul muncii și îl puteți sancționa .( se poate merge până la desfacerea disciplinară a contractului de muncă)

Am înțeles . Îi faceți notificare cu schimbarea organigramei și cercetare disciplinară dacă nu respectă ierarhia, Regulamentul intern, proceduri etc.

ddd_77 a scris:

Nu i s-a modificat superiorul ca si persoana ci intre superiorul catre care raporta si angajat s-a interpus o alta functie. Nu mai raporteaza managerului de departament ci unui tram leader. Iar in fisa postului este mentionat ca raporteaza managerului de department.

Trebuie modificata si fisa postului .