avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare superior fara a anunta oficial angajatul. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare superior fara a anunta oficial angajatul. Refuza sa semneze noua fisa a postului.

Buna ziua! S-a modificat organigrama firmei si unuia dintre angajati i s-a schimbat superiorul. Angajatul nu a fost anuntat oficial de ce a aparut aceasta modificare, nu i s-a modificat fisa postului. Acum refuza sa accepte sa raporteze noului superior. Poate face acest lucru? Care sunt parghiile legale de a-l face sa semneze noua fisa a postului unde este trecut noul superior? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:35, 11 Octombrie 2023
De unde a dedus ca trebuia anuntat ca se schimba conducerea? .. spuneti sa lectureze art.40 alin.1 din Codul Muncii.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună ziua! Dacă nu i s-a schimbat fișa postului, ce trebuie să semneze ? Angajatul nu trebuie să își dea acordul pentru schimbări ale personalului în firmă. In primul rând, in fișa postului trebuie menționat doar faptul că se subordonează sefului de departament ( pozitia x din organigramă) de exemplu, nu trebuia trecut nominal acel șef. Șefii se pot roti/schimba/pleca din firmă. Este logic că angajatul va menține raportul existent cu următoarea persoană care ocupă acel loc. Pentru refuzul de a raporta noului șef, îi comunicați oficial faptul că acesta ocupă funcția respectivă din data de ( să aveți dovada că a luat la cunoștință) și gata. Dacă va continua să refuze colaborarea il puteți cerceta disciplinar, cu respectarea tuturor procedurilor din Codul muncii și îl puteți sancționa .( se poate merge până la desfacerea disciplinară a contractului de muncă)
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2023
adrian@13, utilizator
Nu i s-a modificat superiorul ca si persoana ci intre superiorul catre care raporta si angajat s-a interpus o alta functie. Nu mai raporteaza managerului de departament ci unui tram leader. Iar in fisa postului este mentionat ca raporteaza managerului de department.

adrian@13 a scris:

Bună ziua! Dacă nu i s-a schimbat fișa postului, ce trebuie să semneze ? Angajatul nu trebuie să își dea acordul pentru schimbări ale personalului în firmă. In primul rând, in fișa postului trebuie menționat doar faptul că se subordonează sefului de departament ( pozitia x din organigramă) de exemplu, nu trebuia trecut nominal acel șef. Șefii se pot roti/schimba/pleca din firmă. Este logic că angajatul va menține raportul existent cu următoarea persoană care ocupă acel loc. Pentru refuzul de a raporta noului șef, îi comunicați oficial faptul că acesta ocupă funcția respectivă din data de ( să aveți dovada că a luat la cunoștință) și gata. Dacă va continua să refuze colaborarea il puteți cerceta disciplinar, cu respectarea tuturor procedurilor din Codul muncii și îl puteți sancționa .( se poate merge până la desfacerea disciplinară a contractului de muncă)

Am înțeles . Îi faceți notificare cu schimbarea organigramei și cercetare disciplinară dacă nu respectă ierarhia, Regulamentul intern, proceduri etc.


ddd_77 a scris:

Nu i s-a modificat superiorul ca si persoana ci intre superiorul catre care raporta si angajat s-a interpus o alta functie. Nu mai raporteaza managerului de departament ci unui tram leader. Iar in fisa postului este mentionat ca raporteaza managerului de department.



Trebuie modificata si fisa postului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa postului 27George 27George Buna ziua Numele meu este George si am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns concret cu privire la corectitudinea unei FISE DE POST si efectul acesteia la ... (vezi toată discuția)
Fisa de post mihaelaru mihaelaru buna ziua, doresc sa va intreb daca intocmirea fisei de post este responsabilitatea departamentului de resurse umane, daca acest lucru este si trecut in ... (vezi toată discuția)
Fisa postului pierduta de angajator Alexandra.M Alexandra.M Buna, Saptamana trecuta am fost anuntata de angajatorul meu ca mi-a pierdut fisa postului. Nu am primit niciodata exemplarul meu semnat la angajare (desi ... (vezi toată discuția)