avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit de la 1 ianuarie 2024
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit de la 1 ianuarie 2024

O firma fara angajati, care are o cifra de afaceri de 125000 Lei, va plati de la 01/01/2024, 1 % impozit pe venit ??
Ultima modificare: Vineri, 13 Octombrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: msuciu , utilizator 21:45, 20 Octombrie 2023
va plati impozit pe profit de 16%. toate societatile comerciale fara angajati sunt obligate sa iasa de la impozitul pe venit si sa se inregistreze ca platitoare de impozit pe profit.
Condiția de a avea minim un salariat va fi necesară și după 01/01/2024 pentru a fi microîntreprindere.
Multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza impozitul pe venit si impozitul pe profit ? distribution distribution Buna ziua! Imi puteti explica cum se calculeaza impozitul pe venit, impozitul pe profit si dividendele? Sa luam un exemplu pentru a putea intelege mai ... (vezi toată discuția)
Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) romanmina_56@yahoo.com romanmina_56@yahoo.com Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) pana in luna mai cand am trecut in somaj pana in oct.2023.Din lipsa de informatie si pe baza ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere abaflor98 abaflor98 Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)