Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societatea devine platitoare de tva prin depasirea ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societatea devine platitoare de tva prin depasirea plafonului

SPETA: O societate devine platitoare de tva prin depasirea plafonului prevazut de lege. Intocmeste si depune declaratii de TVA trimestrial, plateste TVA-ul catre stat si dupa ceva vreme constata ca se incadreaza la scutirile prevazute de codul fiscal la articolul 294 (adica nu trebuia sa devina platitor de tva, ca se incadra la scutiri). Depune solicitare de scoatere de la TVA, acceptata de ANAF si solicita rambursarea sumelor de TVA achitate. Are dreptul sa i se returneze aceste sume? In speta societatea si-a reconsiderat contabilitatea pe perioada in care a fost platitoare de TVA si tot TVA -ul dedus a fost trecut pe cheltuiala ( fiind inclus ca valoare a produsului/ serviciului achizitionat), iar TVA-ul achitat a fost trecut ca sume in curs de clarificare)
george-neagu, moderator
Da , in acest sens va storna facturile emise cu TVA si va emite facturi fara TVA in locul acestora, Apoi pt TVA colectat cu suma cu minus din stornari va bifa in decont rambursarea de TVA si ANAF va verifica situatia prin control fiscal si daca totul e ok va emite decizie de rambursare .

Clientul dvs evident prin stornarea facturilor va pierde dreptul de deducere al TVA dedus initial.