Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia pentru cresterea copilului

Buna ziua!
Ma numesc Claudia Tanase si sunt din Sibiu. Am un baietel de 6 luni 1/2 si primesc indemnizatie pentru cresterea lui.
1). As dori sa stiu, daca se poate, daca ma hotarasc sa ma-ntorc la lucru ce bani mai primesc? Am inteles ca statul imi da 300 lei pentru a incuraja intoarcerea la locul de munca. Primesc 200 lei alocatie bebe si 300 lei din indemnizatia de 600 lei sau 200 lei alocatie bebe si 100 lei din indemnizatie?
2). Daca ma-ntorc la lucru, in acesti 2 ani patronul ma poate da afara? Si daca as vrea sa revin la acest sistem, adica sa renunt la servici, mai pot lua cei 200 + 600 de la stat pana implineste copilul 2 ani?
Va multumesc anticipat!
1. Daca renuntati la CIC si va intoarceti la serviciu veti primi un stimulent in cuantum lunar de 100 lei.

2. Angajatorul poate dispune concedierea dvs ca urmare a restructurarii activitatii sau a falimentului , precum si in alte cazuri prevazute de Codul Muncii.

3. Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului sau, dupa caz, a stimulentului lunar se face la cererea scrisa a persoanei indreptatite, ori de cate ori aceasta solicita, cu respectarea conditiilor prevazute de ordonanta de urgenta
Deci, daca din diverse motive vreau sa revin la indemnizatia platita de stat, acest lucru se poate.Va multumesc!