Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Videochat ca model independent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Videochat ca model independent

Bună , aș vrea sa mă apuc de videochat ca model independent aș vrea sa imi plătesc taxele prin drept de autor 212 . Dacă îmi încep activitatea la începutul 2024 , trebuie sa îmi declar veniturile in 2025 ? Dacă o sa am venituri mai mari cum cer un tva ? Mă gândeam după sa îmi deschid un srl după un an dacă merge bine totul.
MihaelaElla0, utilizator
Trebuie sa depuneti o declaratie estimativa cu privire la veniturile pe care le veti realiza in anul 2024, iar in cursul anului urmator puteti depune declaratie rectificativa in cazul in care venitul difera de cel declarat initial. Daca depasiti plafonul de 300.000 lei atunci trebuie sa solicitati inregistrarea in scop de TVA. Formularele aferente le regasiti pe site-ul ANAF. Cu toate acestea, recomandarea mea este sa apelati la un contabil pentru a va asigura ca veti completa corect declaratiile. In masura in care va decideti sa infiintati un SRL pentru activitatea pe care o veti desfasura, ma puteti contacta in privat.

Pentru detalii despre completarea declaratiei puteti accesa [ link extern ]
Mihai Law Office, Avocat