avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am un imobil închiriat unei persoane juridice.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am un imobil închiriat unei persoane juridice.

Bună seara,
Am un imobil închiriat unei persoane juridice. Conform noilor modificări fiscale ( ordonanta 115/2023 -ordonanța "trenulet"), impozitul pentru anul 2024 va fi reținut, declarat si virat lunar la buget, prin reținere la sursă, de către chiriașul, care în cazul meu este persoana juridică.
1. Cum pot eu, persoană fizica, ca proprietar, sa fiu sigur( ce metode, proceduri am la dispozitie) că chiriașul, persoană juridică, a virat și a declarat la buget impozitul meu lunar pe chirie?

2. Mai am obligația să completez în declarația unica 212, capitolul II, intitulat " Date privind IMPOZITUL pe veniturile ESTIMATE /norma de venit a se realiza......datorate pentru anul 2024", în condițiile în care impozitul ar trebui să se rețină lună de lună de chiriașul, persoană juridică? În mod ipotetic, dacă chiriașul nu s-ar conforma acestei obligații, situația s-ar putea soluționa în anul 2025, prin plata, ca și până acum, de către proprietar a impozitului anual până in 25 mai 2025?

Vă mulțumesc !
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:28, 28 Ianuarie 2024
1. Doar daca ii cereti o copie dupa plata impozitului puteti sa vedeti asta . Daca nu o face si va retine impozitul , este evaziune fiscala si e infractiune din partea administratorului firmei,

2. Nu mai aveti obligatia depunerii DU dvs pe anul 2024 , doar daca aveti peste plafon venituri si veti datora CASS eventual la plafonul de 6/12/24 salarii minime.

Da daca nu ar plati sa zicem , atunci se poate sa achitati dvs in 25.5.2025 dar asta presupune sa depuneti dvs Declaratia unica .
Nu veți răspunde dumneavoastră în niciun fel dacă firma nu declara si nu plătește corect impozitul, ca obligatie ce-i revine. Nici nu trebuie sa mai depuneți declaratia unica pentru asta.
Bună ziua,
Va multumesc mult pentru raspuns !
Referitor la ipoteza în care chiriașul nu va reține și nu va plăti el la buget impozitul, atunci voi putea eu sa achit impozitul în 2025 pentru anul 2024, va rog sa ma sfătuiti: DU trebuie completată:
- in 2024 capitolul II-'cu veniturile estimate, precum și
-in 2025 capitolul I cu venituri din 2024?
Vă mulțumesc mult!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

1. Doar daca ii cereti o copie dupa plata impozitului puteti sa vedeti asta . Daca nu o face si va retine impozitul , este evaziune fiscala si e infractiune din partea administratorului firmei,

2. Nu mai aveti obligatia depunerii DU dvs pe anul 2024 , doar daca aveti peste plafon venituri si veti datora CASS eventual la plafonul de 6/12/24 salarii minime.

Da daca nu ar plati sa zicem , atunci se poate sa achitati dvs in 25.5.2025 dar asta presupune sa depuneti dvs Declaratia unica .

Bună ziua,
Va multumesc pentru raspuns!

george-neagu a scris:

Nu veți răspunde dumneavoastră în niciun fel dacă firma nu declara si nu plătește corect impozitul, ca obligatie ce-i revine. Nici nu trebuie sa mai depuneți declaratia unica pentru asta.

In CAP II - unde e estimarea pt anul 2024.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass datorat de la depozite bancare am ajuns la concluzia ... laura1016 laura1016 Plata CASS datorat de la depozite bancare Am ajuns la concluzia ca trebuie sa platesc taxa de CASS , minima . Cum se poate face concret ? Unde se plateste ? ... (vezi toată discuția)
Videochat ca model independent MihaelaElla0 MihaelaElla0 Bună , aș vrea sa mă apuc de videochat ca model independent aș vrea sa imi plătesc taxele prin drept de autor 212 . Dacă îmi încep activitatea la ... (vezi toată discuția)
Declarare venit din inchiriere popescueduard4 popescueduard4 buna ziua, am si eu urmatoarea nelamurire: am un contract de chirie care are efect incepand cu data de 01.03.2024. Am depus cererea de inregistrare (formularul ... (vezi toată discuția)