avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE PT DIABETICI ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE PT DIABETICI ?

DATE PERSONALE : BARBAT
NASCUT :29. 03. 1953
VECHIME IN CIMPUL MUNCII : 36 ANI
DIABET TIP II DIN ANUL 1989 (20 ani) DE 4 ANI PE INSULINA SI ALTE BOLI COMPLICATII ALE DIABETULUI :
HIPERTENSIUNE ARTERIALA DE LA VIRSTA DE 16 ANI ( SINDROM SUPRARENAL)
MA POT CUMVA PENSIONA INAINTE DE TERMEN ?
SAU COMUNICATI CE DREPTURI AM LA PENSIONARE SI CIND ?
CU RESPECT
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:32, 29 Ianuarie 2010
1. in conditiile legii pensiilor puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu martie 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu martie 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
2. Luati legatura cu medicul de familie sa va trimita la comisia de expertiza medicala in eventualitatea unei pensionari de invaliditate.
3. Va atentionez insa ca, in cazul unei pensionari de invaliditate din aceasta nu puteti intra in pensie anticipata partiala ci numai in pensie de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas cochintufloarea cochintufloarea Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am 57 de ani, nu am niciun venit si sunt bolnava. Sotul meu a decedat acum 10 ani si era pensionar. Daca am 7 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata dobre61 dobre61 am 50 de ani...sunt angajata din data de 19 09 1980...grupa a2 adin 19 09 1980 pina la data de 31 12 1989..sunt tot in cimpul muncii..vreau pensionare ... (vezi toată discuția)
Pensionare acinema acinema SUNT NASCUT IN 1953. AM 36 DE ANI VECHIME IN CIMPUL MUNCII, INCLUSIV 18 LUNI STAGIU MILITAR. CIND POT IESI LA PENSIE ANTICIPATA SAU LA TERMEN? (vezi toată discuția)