Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE PT DIABETICI ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE PT DIABETICI ?

DATE PERSONALE : BARBAT
NASCUT :29. 03. 1953
VECHIME IN CIMPUL MUNCII : 36 ANI
DIABET TIP II DIN ANUL 1989 (20 ani) DE 4 ANI PE INSULINA SI ALTE BOLI COMPLICATII ALE DIABETULUI :
HIPERTENSIUNE ARTERIALA DE LA VIRSTA DE 16 ANI ( SINDROM SUPRARENAL)
MA POT CUMVA PENSIONA INAINTE DE TERMEN ?
SAU COMUNICATI CE DREPTURI AM LA PENSIONARE SI CIND ?
CU RESPECT
1. in conditiile legii pensiilor puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu martie 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu martie 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
2. Luati legatura cu medicul de familie sa va trimita la comisia de expertiza medicala in eventualitatea unei pensionari de invaliditate.
3. Va atentionez insa ca, in cazul unei pensionari de invaliditate din aceasta nu puteti intra in pensie anticipata partiala ci numai in pensie de limita de varsta.