Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog mult sa-mi spuneti daca avand un teren agricol ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog mult sa-mi spuneti daca avand un teren agricol extravilan ...

Va rog mult sa-mi spuneti daca avand un teren agricol extravilan de 5 ha , cu contract de arenda pe 7 ani il pot vinde si daca da cum sunt conditionata? Trebuie sa astept sa treaca cei 7 ani sa-l vand? Multumesc
Puteți vinde, dar fiind teren extravilan exista o procedura speciala și trebuie respectat dreptul de preempțiune al persoanelor care au acest drept - (inclusiv arendasul).
Ca legislație, avem în special Legea 17/2014 modificata prin Legea 175/2020, art 1836 și urm Cod civil.