Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Model de hotărâre adunare generala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Model de hotărâre adunare generala

Buna ziua,

As dori daca puteti sa ma ajutati cu un model de hotărâre a asociaţilor din care rezultă acordul de continuare cu moştenitorii si de transmitere a partilor sociale catre acestia.

De asemenea va rog sa imi spuneti daca exista testament din care rezulta ca exista un mostenitor unic al defunctului mai este nevoie si de certificatul de mostenitor? Am vazut ca la ONRC se solicita si acest certificat.

Multumesc!
george-neagu, moderator
Dezbateti succesiunea la notar cât mai curand chiar dacă e un singur mostenitor. Apoi înregistrați certificatul de moștenitor la Registrul Comertului. Altfel situați și activitatea firmei e blocata.
Multumesc!
Dar cu un model de aga ma puteti ajuta?
Buna ziua,

Intre timp situatia s - a schimbat in sensul ca mostenitorul nu vrea sa preia calitatea de asociat.

Astfel societatea va ramane cu asociat unic, urmand sa se modifice actul constitutiv in acest sens, sa se reduca capitalul social proportional cu valoarea partilor sociale platite mostenitorului.

Ce as dori sa stiu este in cat timp trebuie platita c/val partilor sociale catre mostenitor. Se poate stabili in certificatul de mostenitori in 1, 2 ani

Ce as mai dori este daca ma puteti ajuta cu un model de asemenea AGA.

Multumesc!