Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Participare la masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Participare la masa succesorala

Buna ziua! Prietena mea este casatorita si are 2 copii. Sotul ei are o fiica dintr-o alta casatorie. Cei 3 copii sunt majori. Daca fiica din prima casatorie primeste un apartament din partea tatalui si da o declaratie notariala ca nu va mai participa la masa succesorala, la decesul acestuia, se poate razgandi, astfel incat bunurile ramase sa se imparta la 3, desi ea a primit in timpul vietii tatalui, acel apartament? Va multumesc!
Nu poate da o asemenea declaratie și chiar dacă o da, n-are nicio valoare. Nu se poate renunța la o succesiune nedeschisa.
Tata sa ii doneze ap si celorlalți copii sa le lase prin testament restul.
Și donatia ar trebui sa fie fără scutire de raport. (asta însemnând un fel de "avans din moștenire").
Sau să le lase fiecăruia prin testament ce are de lăsat. Sau ...
romascanu, moderator